Rumunia: rewolucja 89 roku, pierwszy prezydent oskarżony o przestępstwa przeciwko ludzkości

02-12-19 Promocja 0 comment

W piątek, w Trybunale Najwyższym Kasacji i Sprawiedliwości w Bukareszcie, rozpoczął sięproces sądowy w sprawie 862 osób, które straciły życie podczas antykomunistycznej rewolucjiw 1989 r. Były prezydent Rumunii Ion Iliescu (89 lat), ówczesny wicepremier Gelu VoicanVoiculescu i były przewodniczący rumuńskich sił lotniczych Iosif Rus zostali oskarżeni o przestępstwa przeciwko ludzkości. Wojskowi prokuratorzy twierdzą, że w 1989 r., ci trzejpolitycy wywołali zamieszki i spowodowali chaos w celu przejęcia władzy, co zaowocowałosetkami niepotrzebnych ofiar. Pięć tysięcy uczestników wydarzeń sprzed 30 lat zostałozaproszonych do złożenia zeznań.

Do przesłuchań jednak nie doszło, gdyż okazało się, że część świadków już nie żyje. Kolejneposiedzenie Trybunału w tej sprawie ma się odbyć 21 lutego 2020 r.

W piątek przed budynkiem Trybunału zebrało się kilkaset osób, byli to uczestnicy lubpotomkowie uczestników rewolucji 89 roku, protestujący przeciwko wszczęciu procesu. Ichzdaniem nikt nie ponosi odpowiedzialności za protesty sprzed 30 lat i smierć biorących w nichudział osób.

(Protesty 1989 roku w Rumunii trwały od 26 do 27 grudnia, w ich wyniku obalony został reżimNicolae Ceacsescu. W czasie, gdy ludzie protestowali na ulicach, wojsko, policja i częśćpolityków organizowali na prędce zamach stanu, który zakończył się pokazowym procesem iegzekucją Causescu oraz jego żony Eleny. Rumunia była jedynym krajem bloku wschodniego, w którym rewolucja’89 pociągnęła za sobą ofiary śmiertelne. Do protestujących strzelały siływierne Ceausescu ( przyp.red))

Źródło: Balkan Insight/ Digi24.ro

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium