Sąd Najwyższy Estonii przyznał odszkodowanie jednopłciowej parze  za ingerencję w ich życie osobiste

22-06-20 Promocja 0 comment

Sąd Najwyższy Estonii uznał za naruszenie prywatności odmowę Policji i Straży Granicznej  wydania karty pobytu obywatelowi Sri Lanki, który zarejestrował związek partnerski z obywatelem Estonii tej samej płci. Sąd przyznał ofierze odszkodowanie za krzywdę moralną.

Odmawiając pobytu w Estonii, urzędnicy powołali się na przepisy ustawy o cudzoziemcach. Mimo, że w Estonii od 1 stycznia 2016 r. obowiązuje ustawa o związkach partnerskich, akty dotyczące stosowania tego prawa nie zostały jeszcze przyjęte. Lankijczyk i Estończyk zawarli związek partnerski w Narwie w maju 2016 r., jednak we wrześniu powodowi odmówiono wydania  zezwolenia na pobyt w Estonii.

Od decyzji powód odwołał się do Sądu Administracyjnego w Tallinie, który jednak odrzucił jego skargę.

W postanowieniu Sądu Najwyższego zauważono, że odmowa wydania zezwolenia na pobyt naruszyła prywatność i zgodnie z ustawą o odpowiedzialności państwa Estonia musi w tej sytuacji  zrekompensować szkodę moralną . Powód domagał się  odszkodowania w wysokości 10 tys. euro,  sąd  przyznał ostatecznie mu  500 euro.

Według sądu, głównym problemem prawnym w tej sprawie było określenie, kto spowodował szkodę — ustawodawca, departament policji czy  Straż Graniczna.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium