Ścigany przez Kreml dziennikarz „Rosbałtu” otrzymał azyl polityczny na Łotwie

14-01-20 Promocja 0 comment

Rosjanin Aleksandr Szwarew, oskarżony w Rosji zaartykuł dotyczący miliardera Aliszera Usmanowa, otrzymał od rządu łotewskiego azyl polityczny.

„Na Łotwie uważnie przestudiowano moją sprawę i podjęto decyzję – przyznano azyl polityczny, ponieważ uznano, że w Rosji jestem prześladowany za moją działalność zawodową” – powiedział Szwarew.

Rosja przekazała Interpolowi prośbę o zatrzymanie i ekstradycję Aleksandra Szwarewa. Dziennikarz agencji informacyjnej „Rosbałt” A. Szwarew w Rosji jest oskarżany o zniesławienie i wymuszenie ponad trzech milionów rubli (42,5 tys. euro).

W Rosji Szwarewa skazano zaocznie, w momencie gdynajprawdopodobniej już przebywał na Łotwie. Jesienią ub. roku prokuratura wydała decyzję o umieszczeniu Szwarewa na liście osób poszukiwanych listem gończym.

Rosyjscy śledczy uważają, że dziennikarz świadomie rozpowszechniał fałszywe informacje o popełnieniu przestępstw przez rosyjskiego oligarchy, milionera Aliszera Usmanowa.

W kwietniu 2019 r. przeszukano dom Szwarewa oraz moskiewskie biuro agencji w związku ze sprawą „materiałów zniesławiających Usmanowa”. Skonfiskowano nośniki elektroniczne z informacjami. W grudniu 2018 r. Usmanow poprzez sąd domagał się usunięcia niewygodnych artykułów.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, EestiRahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium