Sędzia Egils Levits nowym prezydentem Łotwy

30-05-19 Promocja 0 comment

W środę, 29 maja, łotewski Sejm wybrał nowego prezydenta, został nim kandydat „narodowców” z VL-TB/LNNK, Egils Levits, który zdobył poparcie 61 posłów.

Egils Levits działa w łotewskiej polityce od końca lat osiemdziesiątych, w roku 1990 został  przedstawicielem Łotwy w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Od 2004 r. jest sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, jego kadencja miała się skończyć w 2024 r.

Komisja, pod jego kierownictwem, opracowała preambułę Konstytucji Łotwy, on sam nalegał na wpisanie do niej  wartości chrześcijańskich i łotewskiej mądrości ludowej. W ostatnich latach aktywnie komentował wydarzenia polityczne na Łotwie.

W 2016 r. Levits był jednym z najlepiej opłacanych urzędników UE , a w 2018 r. został wybrany „Europejskim Człowiekiem Roku na Łotwie ”. W wywiadzie dla programu  „DELFI TV with Janis Dombursov”  powiedział, że jego miesięczna pensja w trybunale UE wynosi około 20 tysięcy euro.

W przeddzień wyborów Egils Levits udzielił wywiadu gazecie „Neatkarīgā rīta avīze”, przedstawiając  w nim założenia swojej polityki, jeżeli zostanie  głową państwa. „Sugerowałbym trzy  główne kierunki: solidarność, członkostwo w UE  i nowoczesne państwo” – powiedział Levits.

W jego rozumieniu solidarność jest „nie tylko prostą redystrybucją dochodów , ale także stworzeniem ludziom równych szans  na dobre zarobki ”. Dotyczy to również opieki nad dziećmi,  wysokiej jakości edukacji oraz opieki zdrowotnej, dodał Levits.

Levits wspomniał też o roli kultury łotewskiej: „Nasza przynależność do narodu łotewskiego, języka, kultury i pamięci historycznej,  jest warunkiem  istnienia Łotwy jako państwa”. Przyszły prezydent dodał jednak natychmiast, że  naród łotewski, jak każdy inny, jest bardzo zróżnicowany.

„Łotewska przestrzeń publiczna  w której dyskutujemy i rozwiązujemy nasze problemy, powinna być dostępna dla wszystkich, a do tego przyczyni się jednolity system szkolny. Państwo łotewskie szanuje mniejszości narodowe, więc ich język powinien być oferowany w szkołach jako przedmiot” – powiedział Levits.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium