Serbia i Kosowo wznawiają rozmowy na najwyższym szczeblu

01-07-18 Promocja 0 comment

Serbia za pośrednictwem UE wznowiła negocjacje z Kosowem dot.  poprawy stosunków bilateralnych. Prezydent Serbii Aleksandar Vučić 25 czerwca odbył rozmowę  z liderem Kosowa Hashimem Thaçim w Brukseli. Jako mediator  wystąpiła szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Według oficjalnego komunikatu zamieszczonego na stronie serbskiego prezydenta, podczas spotkania z  Thaçim obydwie strony „omówiły wiele ważnych kwestii i zgodziły się przeprowadzić proces pokojowy stosując zasadę wzajemnego szacunku”..  Z kolei przywódca Kosowa oświadczył, że spotkanie w Brukseli to „próba osiągnięcia ostatecznego porozumienia, które będzie możliwe do zaakceptowania zarówno dla Kosowa jak i dla Belgradu”.

Przypomnijmy, że Serbia wycofała się z rozmów dot. poprawy stosunków z Kosowem w styczniu 2018 roku, po zamordowaniu w Kosowie serbskiego polityka. Warto dodać, że w 2014 roku Belgrad rozpoczął rozmowy z UE na temat członkostwa, ale Bruksela podkreśla, że ​​żaden z  przyszłych członków UE nie może mieć sporów terytorialnych lub granicznych z innymi państwami. Tymczasem  Serbia nie uznaje niepodległości Kosowa, ogłoszonej w 2008 roku.

Źródło: РТС

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium