Serbia: miliardowe umowy z Chinami

19-09-18 Promocja 0 comment

19.09.2018

Serbska delegacja rządowa złożyła oficjalną dwudniową wizytę w Pekinie. Efektem spotkań z przedstawicielami chińskich władz i biznesu  było podpisanie umów o wartości 3 miliardów dolarów.

„Podpisane porozumienia radykalnie zmieniają pozycję Serbii; będziemy centrum chińskich inwestycji w regionie”, powiedział w Pekinie prezydent Serbii Aleksandar Vucić.

W wyniku dwustronnych umów, chiński producent Shandong Linglong Tire Co wyda 900 milionów dolarów na budowę fabryki opon w mieście Zrenjanin, w północnej Serbii, a korporacja Zijin Mining Group stanie się strategicznym partnerem, który zainwestuje  ciągu sześciu lat,1,46 miliardów dolarów w kopalnie miedzi RTB-Bor . Serbia podpisała także umowę ze spółką CRBC w sprawie założenia pod Belgradem parku przemysłowego, które stanie się miejscem działalności  chińskich firm.

Inne umowy dotyczą budowy dróg, mostów i przebudowy sieci kolejowej.

Serbskie media informują, że Aleksandar Vucić zawarł także ze stroną  chińską porozumienie w sprawie zakupu sześciu wojskowych dronów  produkowanych przez Chengdu Aicraft Industry Group.

Według danych Biura Statystyki Serbii, w okresie styczeń-czerwiec 2018 r., eksport Serbii do Chin wynosił 38.4 milionów dolarów (w 2017 w tym samym okresie – 29.4 milionów dolarów). Natomiast eksport Chin do Serbii w 1,026 milionów dolarów (w zeszłym roku w tym samym okresie – 779.3 milionów dolarów).

 

Źródło: BalkanInsight