Serbia: Rozwiązane sporne kwestie dotyczące  eksportu do państw  Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej

16-03-19 Promocja 0 comment

Serbia i członkowie Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EAUG) doszli do porozumienia w sprawie  spornych kwestie dotyczących dopuszczalnych kwot eksportu sera i brandy, co umożliwi obu stronom  podpisanie  umowy o wolnym handlu.

EUAG, często nazywana także Unią Euroazjatycką, została założona w 2014 r. przez Rosję, Białoruś i Kazachstan, rok później dołączyły do niej  Armenia i Kirgistan.  Wartość handlu po między Serbią a państwami EUAG wynosi 2.87 miliardów USD rocznie, z czego 90% przypada na wymianę z  Rosją.

Ostateczna wersja tekstu Umowy o Wolnym Handlu została dopracowana przez ministra handlu Serbii, Rasima Ljajića, i ministra handlu EUAG, Veronikę Nikishiną, w Moskwie, 12 marca. Serbia ma  już podpisane podobne  dwustronne umowy  z Rosją, Białorusią i Kazachstanem,

W negocjacjach  z EAUG, które rozpoczęły się w 2016 r., spornymi sprawami była wielkość kwot bezcłowego  eksportu  na brandy Vinjak do Armenii i sera na Białoruś. Ljajić powiedział agencji Beta News, że tekst umowy z EUAG ustalony w Moskwie przestrzega zasad Światowej Organizacji Handlu i nowoczesnych praktyk handlowych.  „Nie dostaliśmy wszystko czego oczekiwaliśmy, ale będziemy mogli eksportować bez cła więcej towarów niż dotychczas”, powiedział minister. Podkreślił, jednocześnie, że serbscy producenci będą mieli możliwość eksportowania nieograniczonej ilości likierów owocowych oraz  koziego i owczego sera. Serbia dostała także pewne wolne kwoty na eksport brandy Vinjak i niektóre rodzaje sera krowiego.

Największym partnerami handlowymi Serbii są państwa Unii Europejskiej, na które przypada 62% całkowitego serbskiego eksportu. Oficjalna statystyka wskazuje, że w styczniu 2019 r., głównymi odbiorcami serbskim towarów były Niemcy, Włochy, Bośnia i Hercegowina, Rosja i Rumunia. Z kolei najwięcej importowanych towarów pochodziło z Rosji, Niemiec, Chin, Włoch i Węgier. Największy deficyt handlowy Serbia ma z Rosją ze względu na import paliwa,  z  Chinami.

Serbia, kandydująca do  UE, była zachęcana  do wprowadzenia sankcji  nałożonych na Rosje po aneksji  Krymu. Serbia wybrała jednak  zwiększanie  handlu z Rosją.

Źródło: Euractive.com

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium