Serbia: trzy dni żałoby po śmierci patriarchy Prawosławnego Kościoła Serbii

24-11-20 Promocja 0 comment

Patriarcha Prawosławnego Kościoła Serbii Irinej zmarł w wyniku koronawirusa. Przywódca serbskiego kościoła trafił do szpitala 4 listopada. Trzy dni wcześniej odprawił nabożeństwo na pogrzebie metropolity Amfilohija, głowy Prawosławnego Kościoła w Czarnogórze, który w wieku 82 lat, także zmarł na COVID-19.  Tysiące osób wzięły wówczas udział na ceremonii pogrzebowej, nie przestrzegając dystansu społecznego i nie nosząc maseczek. 

Patriarcha Irinej zmarł w piątek, a rząd Serbii ogłosił trzydniową żałobę.  Wbrew restrykcjom, niektórzy ludzi całowali szklaną trumnę, w której zostało złożone ciało patriarchy ubranego z złotą szatę. Większość wierzących przechodziła jednak obok trumny oddając hołd głowie Serbskiej Cerkwi. 

Rząd wprowadził w sobotę kolejne obostrzenia, m.in. noszenie maseczek na zewnątrz, ale niechętnie domaga się  przestrzegania nowych zasad od kościoła prawosławnego, który jest silną instytucją z 12 milionami wierzącymi w Serbii, Czarnogórze i Bośni. 

Serbia licząca ok. siedmiu milionów mieszkańców zanotowała ponad 110.3 tysięcy przypadków zachorowań na koronawirus i ponad 1140 zmarłych z powodu tej choroby. 

Źródło:  Radio Europa Libera / Reuters

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium