Serbia: Wstrzymanie ćwiczeń wojskowych na sześć miesiące

12-09-20 Promocja 0 comment

Serbia ogłosiła, że zawiesza ćwiczenia wojskowe “z wszystkimi partnerami” na sześć miesięcy. Komunikat został wydany na dwa dni przez rozpoczęciem wspólnych ćwiczeń wojskowych z Rosją i Białorusią “Słowiańskie Braterstwo”. W tym roku miały one się odbyć na terytorium Białorusi.

Minister Obrony Aleksandar Vulin tłumaczył decyzję tym, że Belgrad podlegał “olbrzymiej i niezasłużonej” presji ze strony Unii Europejskiej i rząd musiał wycofać się z udziału w planowanych ćwiczeniach z Białorusią, żeby nie stracić szansy na europejską przyszłość. Przez pół roku, Serbia nie będzie uczestniczyć w żadnych wojskowych działaniach ani z NATO, ani z Rosją, Chinami, USA i UE, powiedział Vulin, podkreślając, że misje pokojowe będą traktowane oddzielnie

Nagła decyzja Belgradu ma kontekst międzynarodowy.  Należy przypuszczać, że chodzi o zdystansowanie się Serbii od białoruskiego kryzysu politycznego  i utrzymanie neutralność wobec wszystkich partnerów, skomentowała Marija Ignjatijević, analityk Belgradzkiego Ośrodka Polityki Bezpieczeństwa.

ŹródłoBalkan Insight

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium