SEW upamiętniło żołnierzy ukraińskich – sojuszników Polski

31-08-18 Promocja 0 comment

14 sierpnia 2018r. w przededniu Święta Wojska Polskiego upamiętniającego zwycięstwo w bitwie nad Wisłą w 1920r. odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne na Cmentarzu Prawosławnym na Woli w Warszawie w kwaterach żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej. Drugi rok Polacy i Ukraińcy ze Społecznej Inicjatywy Opieki nad mogiłami Armii URL oddają Cześć i Honor generałom, oficerom i szeregowym żołnierzom ukraińskim spoczywającym w dwóch kwaterach na wolskim cmentarzu.  W kwaterze pierwszej  nr 36 określanej jako generalska, spoczywa 16 generałów Armii URL, sojuszników Polski w wojnie z Rosją bolszewicką .W kwaterze pochowany jest m.in. dowódca obrony Zamościa gen. Marko Bezruczko, Minister Spraw Wojskowych  gen. Włodzimierz Salskyj, gen. Aleksander Burkiwskij, gen. Wiktor Kuszcz,  gen. Wsewołod  Żmijenko,  Naczelny Kapelan Pawło Paszczewski, kilku kapelanów, oficerów sztabowych, dowódców dużych jednostek. W kwaterze drugiej nr 93 spoczywa kilkudziesięciu oficerów i szeregowych żołnierzy W obu kwaterach postawione zostały pomniki z czarnego marmuru przy współfinansowaniu Wojska Polskiego a część grobów została w ostatnich latach odrestaurowana.

Do ceremonii upamiętniania mogił ukraińskich żołnierzy włączył się światowy Kongres Ukraińców. Drugi już rok uroczystości patriotyczno – religijne odbyły się na cmentarzach nie tylko w Warszawie ale również w ; Przemyślu, Lublinie, Krakowie, Aleksandrowie Kujawskim, innych miejscach.

W  uroczystościach  na wolskim cmentarzu uczestniczył były Prezydent RP Bronisław Komorowski, Ambasador Ukrainy Andij Deszczycia, Prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski Sawa, przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma, Jerzy Reit, prof. Bogumiła Berdychowska, były Ambasador RP w Kijowie Jacek Kluczkowski i wiele innych osób, którym tradycje Wojska Polskiego i Armii URL są bliskie i drogie. Po złożeniu wieńca w wystąpieniu Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił doniosły wymiar historyczny wspólnej walki z nawałą bolszewicka w 1920 roku oraz współczesne znaczenie [polityczne i militarne sojuszu Polski i URL w 1920 roku. Podkreślił bohaterstwo i ofiarę na polu walki sojuszniczej armii URL,  jej lojalną postawę do ostatnich dni wojny, wielkość Józefa Piłsudskiego i Atamana Symona Petlury, którzy po ciężkich, bratobójczych walkach w  1918-1919 roku potrafili podać sobie rękę, stanąć w jednym szeregu wspólnie walczyć z nawałą Rosji bolszewickiej, bronić wspólnie Europy przed zalewem bolszewizmu. Wojsko Polskie wystawiło przy obu pomnikach Warty Honorowe w czasie uroczystych ceremonii.

Delegacja SEW w obu kwaterach postawiła Znicze Pamięci z szarfą SEW UW. Był to kolejny akt pamięci. Od kilku lat bowiem przed Świętem Zmarłych wykładowcy SEW ze studentami odwiedzają obie kwatery ukraińskich żołnierzy i palą znicze pamięci. W akcji tej uczestniczą studenci nie tylko z Polski i Ukrainy ale również z innych krajów wschodnich. Pamiętamy o naszych wiernych sojusznikach i pamiętać będziemy. Wizyta na wolskim cmentarzu wpisana jest na trwale do rocznego kalendarza przedsięwzięć SEW.