Słowacja: Kolejne szczegóły w sprawie zabójstwa dziennikarza śledczego

11-10-18 Promocja 0 comment

Słowacka prokuratura potwierdziła, że za zabicie dziennikarza śledczego Jána Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kušnírovej sprawcy mieli otrzymać 70 tys. Euro. Słowacki portal Aktuality.sk, powołując się na dokumenty sądowe donosi, iż po nagłośnieniu  sprawy mordercy  zażądali większej sumy, którą ostatecznie otrzymali.

Więcej pieniędzy dostał Tomáš Szabó, którego oskarża się o strzelanie do ofiar, a także kierowca Miroslav Marček. Dokładna suma nie jest na razie znana. „Morderstwo zostało zlecone pod koniec roku 2017 lub na początku roku 2018”, donosi serwis Aktuality.sk

Obydwaj oskarżeni byli w domu dziennikarza i jego narzeczonej siedem razy. Dokonali wizji lokalnej miejsca zbrodni oraz okolicy. Po raz pierwszy trafili  tam 5ego lutego, po raz ostatni na dwa dni przed popełnieniem morderstwa. W dzień dokonania zbrodni morderca czekał na swoje ofiary prawie dwie godziny, samo zabójstwo  trwało zaledwie kilka minut.

Po morderstwie T. Szabó  miał wyjść z domu i na piechotę  dojść do boiska piłki nożnej, gdzie czekał na niego M. Marček. Następnie razem udali się  do miasta Komárno w celu spotkania się z kolejnym oskarżonym Zoltánem Andruskó. „Podczas spotkania poinformowali go o zabiciu Kuciaka i jeszcze jednej kobiety, która z nim była w domu”, odnotowano w dokumencie sądowym.

Z. Andruskó następnego dnia przekazał informację zleceniodawcy zabójstwa i kolejnej oskarżonej w sprawie zabójstwa Alenie Zsuzsovej. Kiedy dowiedziała się, że podczas akcji zginęła także narzeczona dziennikarza, była – wedle dokumentu sądowego – rozzłoszczona. „Pieniądze otrzymali w banknotach o nominale 500 Euro, zapakowane w serwetce”,  informuje dalej dokument.

Dziennikarz i jego narzeczona zostali zamordowani 21 lutego 2018 r. w swoim  domu w miejscowości Velka Mača. Morderstwo wywołało masowe protesty na Słowacji, na skutek których ustąpił minister spraw wewnętrznych Robert Kaliňák oraz  premier Robert Fico (obydwaj socjaldemokraci), co doprowadziło do upadku  całegoy gabinetu. Zastąpił go nowy rząd premiera Petra Pellegriniego (Směr). Szef policji Tibor Gašpar także podał się do dymisji.

Pod koniec września aresztowano cztery osoby, które zostały oskarżone o zamordowanie Kuciáka i Kušnírovej.

Źródło: Novinky

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium