Słowacja: Papież tylko dla zaszczepionych?

10-08-21 Promocja 0 comment

Niektórzy słowaccy księża publicznie protestują przeciwko porozumieniu rządu słowackiego z Konferencją Episkopatu Słowacji (KBS), zgodnie z którym imprezy organizowane z okazji wrześniowej wizyty Papieża Franciszka będą przeznaczone wyłącznie dla osób zaszczepionych.

„Nadużywanie wizyty Papieża do kampanii szczepień to totalne moralne dno”, ocenił słowacki ksiądz Martin Šafárik, który na portalu społecznościowym napisał, że nie może się doczekać wizyty głowy kościoła, ale teraz jest tym wszystkim zniesmaczony.

„Papież stał się dla nas nieczystych niedostępny” – napisał Šafárik, który później usunął swój wpis. Wierzący zastanawiają się także nad tym, czy Watykan został poinformowany o tym warunku. KBS wyjaśnił, że była to decyzja państwa, ale że Watykan o niej wie.

Inny słowacki ksiądz, Štefan Paľúch, który w szczytowym momencie pandemii pomagał ratownikom medycznym na oddziale zakaźnym, zwrócił uwagę, że obecność tylko osób zaszczepionych ma na celu ochronę Papieża i tych, którzy wezmą udział w uroczystościach.

Duchowny Józef Kmec, który pomagał również w oddziale chorych na Covid powątpiewa, czy wymóg zaszczepienia przed wydarzeniami związanymi z wizytą Papieża przekona wiernych do szczepienia.

Faktem jest, że wszystkie wydarzenia, które będą miały miejsce podczas trzydniowej wizyty Papieża Franciszka na Słowacji, będą przeznaczone wyłącznie dla zaszczepionych. Na przykład władze miasta Koszyce zapowiedziały, że ​​konieczna będzie wcześniejsza rejestracja, a dane o szczepieniach każdej zarejestrowanej osoby będą sprawdzane przez Urząd Zdrowia Publicznego.                            

Według polityków Ruchu Chrześcijańsko-Demokratycznego, Františka Mikloška i Milana Majerskiego, przepisy powinny zostać sformułowane tak, aby osoby z ujemnym wynikiem testu na nosicielstwo, których stan zdrowia nie pozwala na szczepienie mogły spotkać się z papieżem. Nie uważają oni obecnego rozwiązania za szczęśliwe.                          

Epidemiolodzy są jednak zadowoleni ze względu na rozprzestrzeniający się wariant Delty: „Imprezy masowe stwarzają wysokie ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji. Szczepienia są środkiem, dzięki któremu każdy się chroni, a także zwiększa ogólny poziom bezpieczeństwa”, powiedziała epidemiolog Alexandra Bražinová.                  

Jej kolega po fachu Martin Pavelka jest z kolei w ogóle przeciwny wizycie Papieża podczas trzeciej fali koronawirusa: „Ludzie będą podróżować z różnych części Słowacji, potem powrócą do domu i będą szerzyć chorobę. Zebranie 350 000 ludzi w kulminacyjnej trzeciej fali to szaleństwo. Sugerowałbym odwołanie wizyty Papieża, gdyż będzie ona stanowić nadzwyczajne ryzyko” – podkreślił.                            

Papież Franciszek odprawi mszę św. 12 września na Placu Bohaterów w Budapeszcie na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, a następnie uda się z trzydniową wizytą na Słowację. Papież odwiedzi Bratysławę, Šaštín, Preszów i Koszyce, gdzie ma również odwiedzić romską osadę Luník IX. W Koszycach spotka się z młodymi wiernymi na stadionie piłkarskim, a największym wydarzeniem wizyty będzie udział w pielgrzymce do zachodniosłowackiego Šaštína.

Papieża Franciszka zaprosiła do odwiedzenia Słowacji prezydent Słowacji Zuzana Čaputová podczas swojej zeszłorocznej wizyty w Watykanie. Ostatnia wizyta głowy kościoła katolickiego na Słowacji miała miejsce w roku 2003 roku, kiedy to kraj odwiedził św. Jan Paweł II..

Źródło: Novinky

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium