Słowacja: rząd, parlament i urząd prezydencki na podsłuchu?

11-06-20 Promocja 0 comment

Wtorkowa kontrola Narodowej Agencji Kryminalnej w słowackim rządzie mogła mieć związek z domniemanymi podsłuchami i w radzie ministrów i w innych instytucji państwowych. Według słowackiego portalu Denník N podsłuchiwana miała  byćpaństwowa sieć komputerowa Govnet.

Międzyresortowa sieć informacyjna Govnet powstała w 1993 r. i świadczy usługi na rzecz kancelarii słowackiego prezydenta, parlamentu, rządu, ministerstw, Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, Prokuratury Generalnej, Najwyższej Izby Kontroli, Urzędu Regulacji Jądrowej, Urzędu Bezpieczeństwa Narodowego itp.

„Jeśli podejrzenia podsłuchów zostaną potwierdzone, to znaczy że ktoś miał dostęp do najbardziej newralgicznej korespondencji państwowej. Mógł odczytywać na przykład e-maile ministrów i podsłuchiwać rozmowy telefoniczne prokuratorów. A przecież państwowa sieć komputerowa Govnet miała właśnie za zadanie zapewnić bezpieczną komunikację wewnątrz administracji państwowej”, zauważa Denník N.

W trakcie kontroli policja sprawdzała przede wszystkim biuro wicepremiera ds. inwestycji i informatyzacji, w tym Narodową Agencję ds. Usług Sieciowych i Elektronicznych (NASES),  rzekomo miała tam znaleźć podejrzane urządzeniazamontowane na poszczególnych serwerach sieci komputerowej Govnet. Dotychczaszatrzymano cztery osoby. Ze względu na dobro śledztwa policja na razie nie chce udzielić szczegółowych informacji.

Słowacki premier Igor Matovič skomentował sprawę krótko, twierdząc, że ktoś uzyskał dostęp do informacji w sposób nieuprawniony: „Ktoś zdecydowanie przesadził i będzie miał z tego powodu spore przykrości. Komuś najwyraźniej zasmakowała władza”.

Wicepremier ds. Inwestycji i informatyzacji Veronika Remišová potwierdziła, że policyjny​​nalotzwiązany był z podejrzeniem zagrożenia bezpieczeństwa strategicznego i interesów państwa za poprzedniego rządu.

„Wierzę, że policja zbada te podejrzenia, a w razie ich potwierdzenia sprawcy zostaną ukarani. Kiedy obejmowałam urząd, powiedziałam, że moim celem jest zakończenie Eldorado w sferze informatyzacji i oczyszczenie informatyki z firm, które od dłuższego czasu pasożytują na państwie ”- oznajmiła V.Remišová.

Źródło: Novinky

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium