Słowacy wyszli na ulicę protestując przeciw aferze korupcyjnej

21-10-19 Promocja 0 comment

W kilku słowackich miastach w piątek 18 października odbyły się protesty pod hasłem O sprawiedliwą Słowację”. Ich uczestnicy żądali zbadania afery korupcyjnej Gorilla, w którą mają być zamieszani politycy i wyżsi urzędnicy państwowi podejrzani o przyjęcie łapówek  od grupy Penta w zamian za wpływy tejże grupy na prywatyzację i działalność niektórych firm w latach 2005 i 2006. Największa demonstracja miała miejsce w Bratysławie.

Ukradli nam naszą Słowację, uczynili z naszej Słowacji kraj gangsterski, gdzie mafia kontroluje sędziów, policję, prokuraturę. Jestem pewien, że  pokonamy zło uosabiane przez rządzącą partię Smer. Pokonamy oligarchów” powiedział w Bratysławie były prezydent Andrej Kiska, obecnie przewodniczący nowej partii Za lidi (Za ludzi).

Podczas demonstracji odtwarzano na dużym ekranie nagrania, znalezione w zeszłym roku podczas przeszukania domu Mariana Kočnera, w związku z  oskarżeniem go o zlecenie zabójstwa dziennikarza śledczego Jána Kuciaka. Nagrania wykonane przez słowacką służbę (SIS) pochodzą z okresu, kiedy Słowacją wstrząsnęła afera Gorilla.

Po obejrzeniu nagrań ludzie wyruszyli spod pałacu prezydenckiego w stronę parlamentu. Pochód zorganizowała inicjatywa „Za przyzwoitą Słowację” (Za slušné Slovensko), która domaga się odejścia z życia publicznego byłego premiera i szefa najsilniejszej partii rządowej Smer-Socjaldemokracja, Roberta Fico .

Dosyć już Fica, Fico do więzienia” skandował tłum domagając się również odejścia prokuratora generalnego Dobroslava Trnka, byłej sekretarz stanu wministerstwie sprawiedliwości Moniki Jankovskiej, którą się podejrzewa o wzięcie łapówki od Mariana Kočnera oraz prokuratora specjalnego Dušana Kováčika.

Protesty były reakcją na opublikowanie nagrań rozmowy pomiędzy Marianem Kočnerem i byłym prokuratorem generalnym Dobroslavem Trnką. Portalaktuality.sk, dla którego pracował zamordowany dziennikarz Jan Kuciak zwraca uwagę, że nagranie potwierdza, iż mafioso dyktował co ma robić i groził najwyższemu przedstawicielowi prokuratury: „Nagranie pełne jest wulgaryzmów, Kočner potwierdza swoją dominację. Trnka zachowuje się jak klaun, którego jego pan w najobrzydliwszy sposób wyzywa, a ten na to pozwala”.

Zdaniem organizatorów protestów cała ta afera grozi demontażem państwa: „Zabójstwo Jána Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kušnírovéj było efektem działania zgniłego systemu państwa gangsterskiego.

Protestujący domagają się dokładnego zbadania tych przypadków i dymisji wszystkich skorumpowanych sędziów oraz prokuratorów. Chcą także odejścia z polityki Roberta Fica : „Wasz projekt państwa socjalnego to jedno wielkie oszustwo – rzucacie ludziom okruchy w postaci pakietów socjalnych a swoim poplecznikom zapewniacie olbrzymie kontrakty i bezkarność”.

Źródło: Novinky

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium