Socjaliści myślą nad wotum nieufności wobec premier Mołdawii. Poszło o stanowisko prokuratora generalnego

07-11-19 Promocja 0 comment

Rząd Mołdawii na czele z prozachodnią Maią Sandu zgłosił w parlamencie poprawki do ustawy o prokuraturze. Zgodnie z propozycjami minister sprawiedliwości OleseiStamate, kandydatów na stanowisko prokuratora generalnego wybierze premier Mołdawii, a następnie przedstawi do zatwierdzenia Najwyższej Radzie Prokuratorów. Wcześniej minister sprawiedliwości anulowała wyniki konkursu na stanowisko prokuratora generalnego.

Sprzeciw wobec działań premier wyraziła prorosyjska Partia Socjalistów, oskarżając szefową rządu o brutalne łamanie zapisów umowy koalicyjnej między prozachodnim blokiem ACUM Maii Sandu, a socjalistami. Zdaniem tych ostatnich, kandydatów na prokuratora generalnego powinna wyłonić specjalna komisja, a nie premier. Socjaliści przypomnieli, że Maia Sandu jest liderem Partii Akcji i Solidarności (część bloku ACUM – red.), co oznacza, że jej wybór kandydatów na stanowisko prokuratora generalnego będzie upolityczniony.

Według obowiązujących procedur, jeżeli parlament w ciągu trzech dni nie zainicjuje wotum nieufności wobec rządu, poprawki zaczną obowiązywać automatycznie. Ztego powodu, Partia Socjalistów zwołała Radę Krajową, na której ma zapaść decyzją o ewentualnym wotum nieufności dla gabinetu Maii Sandu.

Źródło: Newsmaker

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium