Socjolodzy stwierdzili, że czeskie społeczeństwo dzieli się na sześć klas. Ponad jednej szóstej Czechów źle się powodzi

21-09-19 Promocja 0 comment

Społeczeństwo czeskie dzieli się na sześć klas społecznych, które różnią się miedzy sobą zasobami i pozycją w społeczeństwie. Jest to wynik badania, które czeskie radio opracowało wraz z  kilkoma socjologami. Około jednej trzeciej obywateli  należy do wyższej klasy średniej,  trzy typy klasy niższej średniej łączą prawie  połowę respondentów, a do najniższej, tak zwanej klasy upośledzonej  należy 18 procent Czechów. W badaniu przeprowadzonym przez MEDIAN i STEM / MARK wzięło udział 4039 respondentów z 1300 gmin.

Ekspertów zainspirowały badania brytyjskiego Great British Class Survey przeprowadzone dla  BBC. Społeczeństwo podzielono w nich na klasy według zasobów ekonomicznych, w tym dochodów i majątku, kapitału społecznego – wielkości sieci społecznej i jej prestiżu, kapitału kulturowego, a także kapitału ludzkiego, który obejmuje znajomość języków lub technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Dwie wyższe klasy średnie obejmują tak zwaną klasę średnią zabezpieczoną (22 procent) o wysokich dochodach i zamożności oraz wschodzącą klasę kosmopolityczną (12 procent) o mniejszym bogactwie, ale rozwiniętych kontaktach społecznych, kapitale kulturowym i języku oraz cyfrowych umiejętnościach.

Niższa klasa średnia obejmuje tradycyjną klasę pracującą (14 procent) z solidnym dochodem , ale z ograniczonymi kontaktami i życiem kulturalnym, dalej jest  klasa zagrożona (22 procent), o stosunkowo niewielkim  kapitale  oraz klasa relacji lokalnych (12 procent), która korzysta z kombinacji posiadanych nieruchomości i kontaktów w swojej okolicy. Ponad jedna szósta ludzi należy do klasy najuboższej, której  brakuje wszystkich wymienionych rodzajów kapitału.

Socjolog Daniel Prokop zwrócił uwagę, że podział klas jest   związany z miejscem zamieszkania. Podczas gdy 56 procent respondentów z Pragi należało do wyższej klasy średniej,  to  na przykład w regionie Ústí nad Labem,  jedna trzecia badanych należała do grupy zagrożonej, a jedna czwarta do klasy upośledzonej.

Dyrektor Instytutu Badań Empirycznych STEM Martin Buchtík zwrócił uwagę na postawy poszczególnych klas, które  w niektórych przypadkach się pokrywają. Na przykład żadna z klas nie była wyraźnym zwolennikiem migracji. „Wschodząca klasa kosmopolityczna ma neutralne nastawienie, podczas gdy inni są raczej przeciwni migracji” – zauważa naukowiec. Dla zdecydowanej większości wszystkich klas migracja jest niedopuszczalna albo możliwa tylko w warunkach, które należałoby solidnie przedyskutować.

Według Buchtika czeskie społeczeństwo cechuje niskie zaufanie do współobywateli, ale przede wszystkim brak zaufania do polityki. Natomiast pewnym zaufaniem cieszą się  takie instytucje jak sądy czy policja.

Źródło: Ihned

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Stududium