Sondaże przed referendum: zmiany konstytucyjne popiera 76% Rosjan

30-06-20 Promocja 0 comment

76 % Rosjan popiera zmiany w Konstytucji, które będą przedmiotem referendum 1 lipca br. Wyniki sondażu przeprowadzonego na cztery dni przed datą plebiscytu opublikowało Ogólnorosyjskie Centrum Badań Opinii Publicznej (WCIOM). W referendum Rosjanie wypowiedzą się, m.in., na temat możliwości „wyzerowania” dotychczasowych kadencji prezydenckich Władimira Putina, co pozwolić mu jeszcze dwukrotnie  kandydować na urząd głowy państwa, w latach 2024  i 2030.

Chociaż do daty referendum pozostały dwa dni, od 25 czerwca Rosjanie mogą głosować  przedterminowo. Ze względu na sytuację epidemiczną rozszerzono możliwość głosowania w domu oraz przez Internet. Nie ma natomiast możliwości głosowania korespondencyjnego.

Pierwotnie referendum zapowiadano na   22 kwietnia br. Propozycja jego organizacji została podana do wiadomości publicznej w połowie stycznia br. Z powodu epidemii koronawirusa termin referendum został jednak przesunięty.

W kraju stopniowo znoszone są restrykcje, które miały ograniczyć rozpowszechnienie SARS-CoV-2. W ostatnich dniach dobowa liczba zarejestrowanych nowych przypadków zakażeń w Rosji spadła poniżej 7 tys.

Źródło: tass.ru

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium