Stany Zjednoczone zamierzają nie dopuścić do rozpoczęcia eksploatacji Północnego Potoku 2

10-06-21 Promocja 0 comment

Waszyngton kontynuuję działania, które mają uniemożliwić rozpoczęcie eksploatacji gazociągu Północny Potok 2, oświadczył Sekretarz Stanu USA Antony Blinken podczas wystąpienia w Senacie: „Mamy, oczywiście, możliwości powstrzymania  firm, które ubezpieczają i wydają pozwolenia niezbędne do uruchomienia gazociągu”.

Blinken poinformował, że Stany Zjednoczone intensywnie współpracują  w tej kwestii z Berlinem i oczekują „konkretnych działań” ze strony Niemiec. Waszyngton zamierza zrekompensować Ukrainie możliwe straty z tytułu opłat transferowych i stworzyć takie warunki, żeby Rosja „nie mogła wykorzystywać gazu jako środka przymusu”.

Sekretarz Stanu mówił wcześniej, że USA pogodziły się z tym, że Nord Stream 2 zostanie ukończony. W związku z tym Amerykanie chcą pomóc Ukrainie oraz innym państwom, które ten projekt naraża na straty. Najgorszym scenariuszem dla Waszyngtonu byłoby przekształcenie  gazociągu oraz wymierzonych w niego sankcji w „jabłko niezgody” pomiędzy USA a Niemcami, stwierdził Anthony Blinken.

Źródło: lenta.ru

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium