Stosunki czesko-rosyjskie zostały zakłócone, nie planujemy przywracać dwustronnych kontaktów – twierdzi rzecznik Kremla

11-07-20 Promocja 0 comment

Według agencji Interfax rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow określił w ostatnią środę obecne relacje z Czechami jako „zakłócone”. Oświadczył także, że nie są planowane żadne dwustronne kontakty pomiędzy Pragą i Moskwą.

Jego wypowiedź miała miejsce po niedawnym wydaleniu z Pragi dwóch rosyjskich dyplomatów, w wyniku podejrzanej „afery rycynowej” (o której donosiliśmy niedawno) i po wtorkowym aresztowaniu doradcy dyrektora generalnego Rosyjskiej Agencji Kosmicznej Roskomos Iwana Safronowa.

Z kolei czeskie MSZ poinformowało, że strona czeska wyraziła wolę konsultacji, co jednak pozostało bez odpowiedzi ze strony Moskwy.

Według doniesień agencji Interfax, I.Safronow, który do 18 maja zajmował stanowisko doradcy szefa Roskosmosu, jest podejrzany o zdradę stanu. Śledczy uważają, że został on zwerbowany przez czeskie służby w 2012 roku,a w 2017 r. przekazał ich przedstawicielom tajneinformacje na temat dostaw broni i działań rosyjskich sił zbrojnych w Afryce oraz na Bliskim Wschodzie. Czescy agenci mieli przekazać te Informacje StanomZjednoczonym.

Oficjalne oświadczenie FSB w tej sprawie nie wspomina wyraźnie o czeskim śladzie, mówi jedynie o „jednej ze służb specjalnych NATO”. W Rosji za zdradę stanu grozi kara więzienia nawet do lat 20.

Sprawę komplikuje oświadczenie rzecznika prasowego agencji Roskosmos Wladimira Ustimenko, który poproszony o komentarz przez moskiewską stacjęradiową „Mówi Moskwa”, stwierdził krótko: „I.Safronow jest pracownikiem spółki państwowej. Kropka.”

I.Safronow jest ścigany z  art. 275 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej dotyczącego zdrady stanu. Według adwokata I.Safronowa sprawa została otwarta 6 lipca, ale zebrano już siedem tomów materiałów rzekomo obciążających jego klienta. Obrona skarży się, że nie widziała jeszcze żadnych tajnych materiałów i podejrzewa, iż ​​śledczy nie uzyskają dostępu do tych dokumentów.

Przed objęciem funkcji doradcy w Roskosmosie I.Safronow pracował jako dziennikarz dla pism Vedomosti i Kommersant. Jego specjalizacją były kwestie obronne.

Należy stwierdzić, że w ostatnich latach Roskosmos powiązany był z szeregiem skandali. Jeden z poważniejszych dotyczył dziur w kadłubie statku kosmicznego Sojuz MS-09, kolejny – olbrzymich,miliardowych sum wyprowadzonych z agencji.

W ubiegłym roku na Zachód zbiegł Jurij Jaskin, dyrektorRoskosmos, oskarżany o udział w tej aferze finansowej.

Źródło: Novinky

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium