Szczyt Bałkan Zachodnich w Paryżu

10-07-16 Promocja 0 comment

Fot. europeanwesternbalkans.com, http://bit.ly/2bHvwSP
Fot. europeanwesternbalkans.com, http://bit.ly/2bHvwSP

Przedstawiciele 6 państw bałkańskich wzięli udział w Szczycie Bałkan Zachodnich zorganizowanym w Paryżu. Wydarzenie to kontynuuje ideę tzw. Procesu Berlińskiego (od spotkania zorganizowanego w stolicy Niemiec przez kanclerz Angelę Merkel w sierpniu 2014 r.), którego celem jest koordynacja procesu rozszerzenia UE o państwa bałkańskie.

W konferencji wzięli udział szefowie rządów Albanii, Bośni, Kosowa, Macedonii, Czarnogóry i Serbii, a także europejski komisarz ds. rozszerzenia oraz polityki sąsiedztwa Johannes Hahn. Jak podkreślił europejski przedstawiciel, integracja europejska pozostaje głównym priorytetem, zaś kluczowe w tym zakresie są rozwój gospodarczy i umocnienie rządów prawa, w celu zapewnienia długofalowego rozwoju regionu.

J. Hahn podkreślił bliską współpracę UE z państwami regionu, przytaczając przykłady ogólno-regionalnego planu dla rozwoju hydroenergetyki, oraz wspierania handlu energią i otwarcia rynku kolejowego. Poinformował o przekazaniu 96 mln euro na trzy projekty infrastrukturalne w Serbii, Albanii i Kosowie oraz dodatkowych 50 mln euro na projekty środowiskowe.

Przed rozpoczęciem szczytu odbyło się Forum Społeczeństwa Obywatelskiego. Politycy i przedstawiciele organizacji pozarządowych rozmawiali o wyzwaniach społeczno-gospodarczych oraz politycznych, jakie stoją przed Bałkanami, a także o potrzebie wzmacniania samego społeczeństwa obywatelskiego.

Premierzy Albanii, Bośni, Kosowa, Macedonii, Czarnogóry i Serbii podpisali również porozumienie w sprawie utworzenia Regionalnego Urzędu ds. Współpracy Młodzieży Bałkan Zachodnich, który ma rozpocząć działalność 1 stycznia 2017 r. Urząd wzorowany jest na idei pojednania i zbliżenia młodzieży francuskiej i niemieckiej po II Wojnie Światowej i ma pomóc w odbudowaniu więzi pomiędzy młodymi ludźmi w krajach bałkańskich, które uczestniczyły w wojnach w latach 90-tych. Siedziba urzędu znajdować się będzie w Tiranie, 58% budżetu zapewniać będzie Serbia i będzie to pierwsza instytucja wspólnie powołana do życia przez państwa regionu.

Źródło: balkaninsight.com, balkaninsight.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium