Szef litewskiego MSZ o roszczeniach Rosji wobec krajów bałtyckich: to absurd

10-06-17 Promocja 0 comment

Minister Spraw Zagranicznych Litwy Linas Linkevičius jako „absurdalne” określił oświadczenie rosyjskiego ambasadora w Wilnie Aleksandra Udalcowa, który w środę powiedział o prawie Rosji do 72 miliardów dolarów odszkodowania „jako rekompensacie za inwestycje dokonywane na Litwie  w okresie sowieckim”.

Litewski minister jest zaskoczony tym, że wywiad z rosyjskim ambasadorem ukazał się na niecały tydzień przed dniem żałoby, w którym na Litwie wspomina się  ofiary masowych deportacji.

„Jest to absurdalne stwierdzenie, w dodatku wygłoszone  niemal w przeddzień Dnia Żałoby i Okupacji. Mówić coś takiego po wieloletniej  okupacji naszego kraju, po odebraniu nam w 44 roku niepodległości, po tych wszystkich krzywdach  wyrządzonych ludziom i państwu,  żądać  jakichkolwiek kwot – to naprawdę jest  koszmarne – powiedział szef MSZ.

Wcześniej rosyjski ambasador na Litwie Aleksandr Udalcow  oskarżył Litwę o „głęboką rusofobię”  ”. „Przypomnę, że w rosyjskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych opisano stosunek władz litewskich do  Rosji jako wrogi” – powiedział ambasador w wywiadzie dla tygodnika „Litewski Kurier”.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium