Szef MSZ Ukrainy: Musimy wywierać presję na Rosję

14-06-18 Promocja 0 comment

W Berlinie 11 czerwca,  po raz pierwszy od lutego 2017 roku, odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych normandzkiej czwórki (Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji).   

Szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin poinformował, że strony zgodziły się kontynuować konsultacje w celu przygotowania rozmów na  najwyższym szczeblu. „Musimy wywierać presję na Rosję w sprawie uwolnienia wszystkich więźniów politycznych bez wyjątku” – podkreślił ukraiński minister.

Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas, oświadczył, że stronom udało się omówić szereg działań mających na celu przestrzeganie  zawieszenia broni we wschodniej Ukrainie.  „Ustalenia obejmują wycofanie broni ciężkiej oraz żołnierzy, a także rozminowywania terytoriów na wschodzie Ukrainy” – powiedział minister i  podkreślił potrzebę „nieograniczonego dostępu obserwatorów OBWE”.

Z kolei szef francuskiej dyplomacji  Jean-Yves Le Drian obiecał , że Paryż będzie działać na rzecz sformowania misji pokojowej na  wschodniej Ukrainie,  najpierw, zdaniem ministra,  jednak muszą zostać zrealizowane  tzw. „porozumienia mińskie”.

Przypomnijmy, że  normandzka czwórka została powołana w 2014 roku w celu rozstrzygnięcia konfliktu na wschodniej Ukrainie.

Źródło: Ukraińska Prawda

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium