Tadżycko-uzbeckie forum biznesowe

23-09-20 Promocja 0 comment

29 września w Duszanbe odbędzie się tadżycko-uzbeckie forum biznesowe, w którym udział weźmie ponad 200 przedstawicieli środowiska biznesowego z obu krajów. Przedsiębiorcy z Tadżykistanu i Uzbekistanu będą rozmawiać o realizacji wspólnych projektów w dziedzinie przemysłu, handlu i turystyki.

W ubiegłym roku, w wyniku tadżycko-uzbeckiego forum biznesowego w Duszanbe, podpisano 16 dokumentów, które zaowocowały zawarciem wielomilionowych umów na eksport i import towarów oraz usług. Przedstawiciele tadżyckiego rząduprzekonani, że tegoroczne forum również przyniesie wielomilionowe kontrakty.

Na 28-29 września zaplanowano także wspólne posiedzenie tadżycko-uzbeckiej Komisji ds. Współpracy Handlowej, Gospodarczej i Społeczno-Kulturalnej.

Według Urzędu Statystycznego Tadżykistanu w ciągu ostatnich pięciu lat tadżycko-uzbeckie obroty handlowe wzrosły prawie czterokrotnie : z 13 milionów dolarów na koniec 2014 r. do 362 milionów dolarów w 2019 r.

Pandemia koronawirusa spowodowała jednak spadek handlu między dwoma państwami. Obroty handlowe spadły o 11,3% w okresie styczeń-lipiec 2020 r. W rezultacie, wartość eksportu tadżyckich towarów do Uzbekistanu wyniosła nieco ponad 35 milionów dolarów, a uzbeckich do Tadżykistanu – 113,3 milionów dolarów.

Tadżykistan zaopatruje sąsiada w aluminium, energię elektryczną, włókno bawełniane, rudę, cement, skórę, jedwab, różne tkaniny, napoje alkoholowe oraz dywany. Z kolei, gaz ziemny, wyroby włókiennicze, nawozy mineralne, tworzywa sztuczne, obuwie, ceramika, metale nieżelazne, sprzęt elektryczny i mechaniczny są importowane z Uzbekistanu do Tadżykistanu.

Źródło: Asia-Plus

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium