Tadżykistan: Opłata za skrócenie służby w wojsku

21-01-21 Promocja 0 comment

Niższa izba tadżyckiego parlamentu zatwierdziła zmiany do ustawy „O poborze do wojska i służbie wojskowej”, zgodnie z którymi w kraju zostanie wprowadzona skrócona służba w wojsku – miesiąc zamiast dwóch lat. Opcja będzie jednak  dostępna tylko  za osobną opłatą, której wysokość nie została przez ustawodawcę upubliczniona. Pod koniec skróconej służby rekruci otrzymają legitymację wojskową.

Nowelizacja ustawy przewiduje także zmiany w kolejności szkoleń na wydziałach wojskowych  tadżyckich uniwersytetów. Jeśli wcześniej absolwenci wyższych uczelni, którzy przebyli szkolenie wojskowe, zaraz po skończeniu studiów otrzymywali stopień oficera rezerwy, to teraz będą potrzebowali kolejnego roku służby w wojsku, żeby ten stopień uzyskać. Do ustawodawstwa wprowadzono również klauzulę, zgodnie z którą droga do prokuratury, sądu, służby celnej, instytucji antykorupcyjnych, będzie zamknięta dla osób, które nie służyły w wojsku.

W rozmowie z posłami minister obrony Tadżykistanu Szerali Mirzo zaznaczył, że rocznie tylko 10% młodych ludzi w wieku poborowym trafia do armii tadżyckiej, a pozostałe 90% omija służbę w wojsku. Wprowadzone poprawki, jego zdaniem, mogą poprawić sytuację.

Okres służby poborowej w armii Tadżykistanu obecnie wynosi dwa lata, a dla absolwentów uczelni wyższych – rok. W 2020 roku władze planowały skrócenie służby z poboru z dwóch do półtora roku, ale do tego nie doszło. Podobny skrócony system służenia w wojsku  istnieje od 2013 roku  w Kazachstanie. Poborowi w wieku od 24 do 27 lat mogą odbyć 35-dniowe szkolenie w wojskowych szkołach technicznych za wstępną opłatą w wysokości 263 318 tenge (około 627 dolarów).

Źródło: Mediazona CA

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium