Tadżykistan tworzy wspólny System Obrony Powietrznej z Rosją

28-04-21 Promocja 0 comment

27 kwietnia prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon spotkał się z ministrami obrony państw członkowskich Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, którzy przybyli do Duszanbe na  posiedzenie Rady Ministrów Obrony OUBZ.  W spotkaniu wzięli udział szefowie resortów obrony Rosji, Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Sekretarz Generalny OUBZ oraz pełnomocnik Armenii przy OUBZ.

Służba prasowa prezydenta Tadżykistanu podała, że omówiono kwestie budowania współpracy między państwami OUBZ w sferze polityki, obronności, kierunków wojskowo-technicznych, wspólnej reakcji na współczesne wyzwania i zagrożenia, ochrony południowych granic Organizacji.

Tymczasem, według Interfax, rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu po spotkaniu ze swoim tadżyckim kolegą Szerali Mirzo oznajmił, że Rosja i Tadżykistan stworzą wspólny System Obrony Powietrznej. Szojgu zaprosił przedstawicieli tadżyckiego Ministerstwa Obrony na IX Moskiewską Konferencję Bezpieczeństwa Międzynarodowego, Międzynarodowe Forum Wojskowo-Techniczne i Międzynarodowe Igrzyska Wojskowe. Szef rosyjskiego resortu obrony powiedział też, że Rosja jest gotowa  zwiększyć liczbę tadżyckich żołnierzy studiujących na rosyjskich uczelniach wojskowych.

Rosja oczekuje, że we wrześniu tadżycki kontyngent wojskowy weźmie udział ćwiczeniach strategicznych „Zachód-2021”. Minister obrony Rosji oświadczył, iż w celu wzmocnienia potencjału bojowego sił zbrojnych Tadżykistanu, Rosja dostarcza republice broń i sprzęt oraz  bezpłatnie przygotowuje kadrę oficerską  na rosyjskich uczelniach wojskowych. Obecnie  w Rosji studiuje ponad pięciuset tadżyckich wojskowych, a rocznie z funduszy 201. rosyjskiej bazy wojskowej szkoli się do tysiąca młodszych specjalistów.

Źródło: Asia Plus