Tadżykistan: ukryty ekstremizm

17-06-21 Promocja 0 comment

14 czerwca sąd wydał wyrok na  Abdumadzida Rizojewa, którego uznano winnym rozpowszechnienia w sieciach społecznościowych treści ekstremistycznych, zagrażających bezpieczeństwu państwa. Rizojew jest byłym pracownikiem organizacji na rzecz praw człowieka Amparo. W ostatnich latach pracował w stowarzyszeniu zajmującym się udzieleniem obywatelom porad prawnych.

Dilafruz Samadowa, pełnomocniczka Rizojewa, powiedziała, że prokuratorzy przeanalizowali kilka wpisów na jego profilu na Facebooku i oskarżyli go o publiczne wzywanie do działań ekstremistycznych, które mogłyby zdestabilizować sytuację w kraju. Prokuratorowi chodziło zwłaszcza  o aforyzm „mądry rząd walczy z korzeniami protestu, zły rząd walczy z protestującymi”, który został potraktowany jako ukryty ekstremizm. Zdaniem Samadowej jej klient nie złamał prawa i jest niewinny.

W Tadżykistanie w roku 2016  pojęcie publicznego usprawiedliwiania ekstremizmu i terroryzmu, w tym przez Internet zostało włączone do kodeksu karnego, a podobne publikacje są często traktowane przez organy ścigania jako propaganda idei ekstremistycznych. Według ekspertów, jest to jedna z metod stosowanych przez władze tadżyckie do uciszania głosów krytycznych. Władze zaprzeczają tym zarzutom.

Źródło: Asia Plus

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium