Tadżykistan wstrzymuje dostawy prądu do Uzbekistanu

04-08-20 Promocja 0 comment

Władze Tadżykistanu informują, że w związku z obniżonym poziomem rzek spowodowanym niskimi opadami śniegu zimą zostały wstrzymane dostawy energii elektrycznej do sąsiedniego Uzbekistanu i Afganistanu.

W oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej prezydenta Tadżykistanu, Emomali Rahmona, czytamy, że opady śniegu na obszarach, w których do rzeki Wachsz wlewa się stopiony lód, wyniosły  50 procent w porównaniu z poprzednimi latami.

Uzbekistan zgłaszał problemy z wodą  już na początku lipca. 24 lipca krajowy operator sieci elektroenergetycznej wydał komunikat, w którym stwierdzono, że Uzbekistan jest zmuszony do racjonowania dostaw energii. Jako szczególny czynnik przyczyniający się do zaistniałych problemów wymieniono sytuację w Tadżykistanie. W celu uzyskania brakującej energii elektrycznej Uzbekistan zwrócił się do Turkmenistanu.

Ponad 80% zapotrzebowania na energię elektryczną w Uzbekistanie jest wytwarzanych w elektrociepłowniach gazowych i węglowych. Około 10 procent jest produkowanych w elektrowniach wodnych. Rząd uzbecki zobowiązał się do zwiększenia ilości energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych. W czerwcu uzbeckie Ministerstwo Energetyki, w ramach strategii rządu, która zakłada pokrycie jednej czwartej zapotrzebowania na energię ze źródeł odnawialnych do 2030 roku, ogłosiło przetarg na budowę 100-megawatowej elektrowni wiatrowej. Dotychczasowe umowy obejmowały porozumienia  z firmą Masdar ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (budowa elektrowni wiatrowej o mocy 500 megawatów w wilajecie nawojskim),  z firmą ACWA Power z Arabii Saudyjskiej (budowa elektrowni wiatrowej o mocy 500-1 000 megawatów) oraz z TOTAL Eren z Francji (instalacja 100-megawatowej elektrowni słoneczne w wilajecie samarkandzkim).

Źródło: EurasiaNet

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium