Tbilisi: pogłoski o przeprowadzanych w laboratorium Lugara eksperymentach na ludziach to absurd.

18-09-18 Promocja 0 comment

„W Ośrodku Badawczym Zdrowia Publicznego im. Richarda Lugara nie prowadzi się żadnych tajnych eksperymentów” – powiedział Zurab Abaszydze, specjalny pełnomocnik premiera Gruzji ds. kontaktów z Rosją.

Od otwarcia w 2011 roku ośrodka, zwanego także laboratorium Lugara, rosyjskie media utrzymywały, że powstaje tam broń chemiczna bądź biologiczna, a także szczepy niebezpiecznych wirusów. Kolejna fala oskarżeń nastąpiła po tym, jak Igor Giorgadze, szef Służby Bezpieczeństwa Gruzji w latach 90., oskarżony o zorganizowanie zamachu na prezydenta Eduarda Szewardnadzego ogłosił ostatnio, że w laboratorium Lugara prowadzone są tajne eksperymenty na ludziach.

Na konferencji prasowej w Moskwie Giorgadze powiedział, że ma dowody w postaci dokumentów dostarczonych mu przez jego przyjaciół. W Rosji oświadczenie byłego ministra  zostało potraktowane poważnie. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa oznajmiła, że Moskwa będzie nadal tłumaczyć sąsiadom ryzyko związane z „ amerykańską działalnością medyczną i biologiczną na obszarze postsowieckim”. Dodała także, że w związku z nowymi dowodami przedstawionymi przez Giorgadzego, rosyjskie MSZ będzie domagać się  wyjaśnień od Departamentu Stanu USA.

Zurab Abaszydze nazwał oskarżenia „bezpodstawnymi i absurdalnymi”. „Wspomniane laboratorium jest własnością naszego kraju i to my finansujemy jego działalność. W tym ośrodku nie są prowadzone żadne  tajne eksperymenty,  tym bardziej na ludziach… Podobne laboratoria istnieją w wielu krajach, w tym w Rosji. Drzwi laboratorium Lugara są otwarte dla zagranicznych naukowców i ekspertów” – powiedział Abaszydze.

Pełnomocnik ds. kontaktów z Rosją dodał również, że w dniach 14-15 listopada w laboratorium odbędzie się seminarium z udziałem ekspertów z 20 krajów, na które zaproszeni zostali rosyjscy specjaliści. „Ta konferencja organizowana jest przez stronę gruzińską i niemiecką, biorą w niej udział eksperci z dziedziny bezpieczeństwa i biologii z około 20 krajów. Należy zauważyć, że organizatorzy zaprosili do udziału w seminarium stronę rosyjską. Niestety, organizatorzy otrzymali odmowę od rosyjskich ekspertów.”- podsumował Abaszydze.

Ośrodek Badawczy Zdrowia Publicznego im. Richarda Lugara znajduje się w miejscowości Aleksiejewka na obrzeżach Tbilisi. Został otwarty w ramach amerykańskiego programu rządowego poświęconego badaniom nad zagrożeniami biologicznymi. Pierwotnie laboratorium było podporządkowane gruzińskiemu Ministerstwu Obrony, następnie Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, a obecnie jest częścią systemu Narodowego Centrum Kontroli Chorób i Zdrowia Publicznego Gruzji i podlega  Ministerstwu Zdrowia.

 

Źródło: newsgeorgia.ge

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium