Tom „Początki sowietologii” już wydany

17-09-21 Promocja 0 comment

Monografia „Początki sowietologii: Instytut Naukowo-Badawczy Europy Wschodniej w Wilnie (1930 – 1939): idee – ludzie – dziedzictwo” (pod redakcją J. Malickiego i A. Pukszty) została wydana i uroczyście zaprezentowana w Bibliotece Litewskiej Akademii Nauk.
Spotkanie zorganizowały wspólnie instytucje polskie i litewskie: ambasada Polski, Instytut Polski w Wilnie, Katedra Politologii Uniwersytetu Witolda Wielkiego i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, wziął w nim udział wiceminister spraw zagranicznych Litwy, Mantas Adomėnas.
Prezentacji towarzyszyła dyskusja „Jak badać i studiować Europę Wschodnią?”, w której uczestniczyli dyrektor Studium Jan Malicki, prof. Leszek Zasztowt oraz Andrzej Pukszto z Katedry Politologii Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie.
Dr Ingė Lukšaitė, ceniona badaczka dziejów reformacji na Litwie podzieliła się wspomnieniami o Kazimierasie Lukšy, ekonomiście i pracowniku naukowym Instytutu Naukowo-Badawczego Europy Wschodniej.
Warto dodać, że zaprezentowany dziś oficjalnie tom jest kolejną, dwudziestą już częścią jubileuszowej serii wydawniczej SEW „30 tomów na trzydziestolecie”, w ramach której Studium publikuje dzieła najwybitniejszych sowietologów, historyków, badaczy obszaru Europy Wschodniej.