Trump w Warszawie: reakcje krajów bałtyckich

08-07-17 Promocja 0 comment

Szóstego lipca prezydenci krajów bałtyckich przebywali  w Warszawie na szczycie państw Trójmorza na którym gościł także  prezydent USA Donald Trump. Na to spotkanie przyjechali liderzy 12 państw regionu.

Media litewskie, łotewskie i estońskie bardzo pozytywnie oceniły zarówno sam szczyt jak i przemówienie amerykańskiego prezydenta, który obiecał bronić m.in. interesów energetycznych Polski i jej sąsiadów. W niektórych mediach podkreśla się, że spotkanie w Warszawie jest częścią strategii Trumpa, mającą na celu  wspieranie w UE bloku państw, ktore byłyby przeciwwagą dla sojuszu Francji i Niemiec.

–Wizyta Donalda Trumpa  w naszym regionie jest bardzo symboliczna, ale jednocześnie ma duże znaczenie praktyczne, ponieważ wcześniej były wątpliwości co do zaangażowania Amerykanów w tej części Europy, teraz widzimy, że zainteresowanie  naszym regionem pozostaje wysokie – powiedziała w rozmowie z LRT prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

Kraje bałtyckie były zaniepokojone faktem, że w czasie kampanii wyborczej Trump obiecał poprawić stosunki z Rosją i bagatelizował rolę NATO. Ale dyplomaci podkreślają, że liczba wizyt przedstawicieli nowej administracji USA w regionie wzrosła. W maju na Litwie przebywał sekretarz obrony USA James Mettis, w kwietniu w Estonii  wizytę złozył szef Izby Reprezentantów USA Paul Rayana. Pod koniec lipca w Estonii z prezydentami państw bałtyckich spotka się wiceprezydent USA Mike Pence.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium