Trzy z pięciu łotewskich partii wychodzą z rozmów koalicyjnych

15-11-18 Promocja 0 comment

Ruch „Dla rozwoju / Za!”, narodowcy z VL-TB/LNNK i „Nowa Jedność” w środę zerwały  negocjacje w sprawie utworzenia rządu,  prowadzone przez  Nową Partię Konserwatywną.

Jej kandydat, Jānis Bordāns, został nominowany w 8 listopada na stanowisko premiera przez prezydenta Łotwy Raimondsa Vējonisa. Partie, które zerwały  negocjacje, wzywają prezydenta Łotwy do mianowania innego kandydata .

Od ponad miesiąca Łotwa nie ma rządu. Na początku października do parlamentu, Saeimy, weszło siedem partii: socjaldemokratyczna, prorosyjska „Zgoda” (19,8%) z 23 mandatami; populistyczna centroprawicowa „Do kogo należy państwo” (KPV LV, 14,25%) oraz prawicowa Nowa Partia Konserwatywna (13,6%) dysponujące każda, szesnastoma  miejscami. Opowiadający się za liberalizmem społecznym, proeuropejski ruch „Dla rozwoju / Za!” (12,04%) oraz prawicowo-konserwatywne ugrupowanie nacjonalistów VL/LNNK (11,01%) dostały po 13 mandatów. Na końcu znalazły się partie, które rządziły wcześniej — centrowy Związek Zielonych i Rolników (9,91%) z 11 miejscami oraz centroprawicowa „Nowa Jedność” (6,69%) z 8 posłami.

Jest to jeden z najbardziej rozdrobnionych  parlamentów w historii Łotwy, dlatego rozmowy między koalicjantami są trudne.

Sam Jānis Bordāns, komentując decyzję trzech partii, stwierdził, że „stare ugrupowania oligarchiczne zakłóciły proces formowania koalicji”.

Lider ruchu „Dla rozwoju / Za!” Daniels Pavļuts  odparował,  iż decyzja o przerwaniu negocjacji z „nowymi konserwatystami” została podjęta z powodu braku zaufania pomiędzy negocjatorami  oraz faktu, że projekt deklaracji „konserwatystów” „nie opiera się długofalowej strategii”. Liberałowie wskazali również, że propozycje finansowe zgłoszone przez „konserwatystów”,  są niewykonalne. Narodowcy z kolei utrzymują, że możliwości Bordānsa stworzenia rządu „wyczerpały się”.

Prezydent polecił Bordānsowi  skonstruowanie  nowego gabinetu  przed 21 listopada. Jeżeli się to nie uda, prezydent wyznaczy kolejnego kandydata na stanowisko premiera.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium