Turcja wzmacnia obecność w Czarnogórze

13-02-20 Promocja 0 comment

Minister Spraw Zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu złożył dwudniową wizytę w Podgoricy. Na wspólnej konferencji prasowej, Cavusoglu i jego czarnogórski odpowiednik Srdjan Darmanović ogłosili, że ich państwa zamierzają w najbliższym czasie zwiększyć wymianę handlową z obecnych 140 milionów dolarów do 250 milionów USD. Wiadomo, że w Stambule zostanie otwarty konsulat Czarnogóry, a w mieście Bijelo Polje, gdzie mieszka sporo muzułmanów Bośniaków zacznie działalność honorowy konsul Turcji. Cavusoglu poinformował o rosnącej liczbie tureckich firm, które inwestują w tej małej bałkańskiej republice. Teraz działa tam ponad dwa tysiące zarejestrowanych tureckich przedsiębiorstw, więcej niż z Rosji i Serbii. Turcja wspiera także Czarnogórę w sprawach dyplomatycznych.

Wcześniej rządy obu państw doszły do porozumienia zgodnie z którym, ambasady Turcji będą reprezentować Czarnogórę w 23 krajach, zwłaszcza w Afryce i Azji. Zgodnie z umową, ambasady Turcji zapewnią usługi konsularne dla obywateli Czarnogóry i cudzoziemców chcących odwiedzić ten kraj, gdyż prawo czarnogórskie pozwala trzecim państwom reprezentować Czarnogórę tam gdzie nie ma ona misji dyplomatycznych. Cavusoglu wspominał także o roli Czarnogóry, jako członka NATO, w zapewnieniu pokoju w regionie. Warto dodać, że niedawno Turcja ofiarowała Czarnogórze 15 milionów euro na zakup broni oraz amunicji. Zgodnie z umową, uzbrojenie ma zostać zakupione w Turcji.

Ankara stara się także dbać o czarnogórskich muzułmanów stanowiących ¼ mieszkańców. Przy okazji swojej wizyty, Cavusoglu spotkał się z przedstawicielami wspólnoty muzułmańskiej.

Źródło: Balkan Insight

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium