Turkmenistan: brak zaufania kobietom kierowcom

11-01-18 Promocja 0 comment

Mieszkanki Turkmenistanu, które otrzymały prawo jazdy w ciągu ostatnich 5 lat, muszę ponownie zdać egzamin.  Każda posiadaczka prawa jazdy otrzymuje telefon od osób, które przedstawiają się jako urzędnicy i dopytują w jaki sposób otrzymały prawo jazdy, ile razy zdawały egzamin, kto zapłacił za samochód oraz z czyich fundusz  auto jest utrzymywane. Po “przesłuchaniu” kobiety są informowane o obowiązku powtórnego zdania egzaminu..

Przypomnijmy, że od połowy grudnia ubiegłego roku policja drogowa Turkmenistanu zatrzymuje kobiet – kierowców i zabiera im  prawa jazdy, informując , że kobietom nie wolno prowadzić samochodu. Żadnych  pisemnych przepisów policjanci  nie udostępniają  powołując się jedynie na ustne polecenia odgórnie.

Ponadto od stycznia br. wprowadzono oficjalny zakaz na używanie  aut w kolorze czarnym (których eksportu zakazano już w 2015 r.) Wg. nieoficjalnych źródeł ulubionym kolorem prezydenta Gurbanguly Berdymuchamedowa  jest  biel – wszystkie inne kolory popadły w niełaskę, a samochody  czarne, ciemno granatowe  itp. polecono przemalować na jasno.

Źródło: hronikatm.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium