Turkmenistan: epidemia zapalenia płuc czy koronawirusa?

13-06-20 Promocja 0 comment

W Turkmenistanie odnotowano epidemię zapalenia płuc wśród ludności. Władze nadal twierdzą, że w kraju nie wykryto żadnego przypadku zarażenia koronawirusem.

Według informacji od pragnących zachować anonimowość pracowników Centrum Zapobiegania i Leczenia Chorób Zakaźnych, sytuacja jest poważnaniektórzy pacjenci są w bardzo ciężkim stanie i zdarzają się przypadki śmiertelne. Lekarzy nie mają wątpliwości, że jest to koronawirus, ale nie wolno im przeprowadzać testów. Do tej pory dziennikarzom Radia Azatlyk nie udało się uzyskać oficjalnego komentarza w tej sprawie w stołecznym Centrum Zapobiegania i Leczenia Chorób Zakaźnych.

Mimo oświadczeń władz Turkmenistanu o braku COVID-19 organizacje międzynarodowe i rządy innych państw wzywają władze tego kraju do odpowiedzialność i dostarczenie prawdziwych danych o sytuacji z koronawirusem.

Według oceny Deep Knoweledge Group, sytuacja epidemiologiczna w Turkmenistanie została uznana za najpoważniejszą w Azji Środkowej. Turkmenistan nie przestrzega zaleceń WHO dotyczących działań mających zapobiegać rozprzestrzeniania się infekcji (zachowanie dystansu społecznego, stosowanie odpowiednich środków higieny, w tym noszenie masek medycznych i respiratorów). Oficjalne dane i wyniki badań nie są publikowane. W celu zbadania sytuacji z COVID-19 w Turkmenistanie  do kraju ma przyjechać grupa ekspertów WHO. Planowana na koniec kwietnia wizyta ekspertów międzynarodowych jeszcze się nie odbyła.

W marcu i kwietniu niezależne media wielokrotnie pisały o przypadkach koronawirusa w szpitalach chorób zakaźnych w Aszchabadzie i Turkmenabadzie.

Źródło: Radio Azatlyk

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium