Turkmenistan przedłuża czas obowiązywania ograniczeń w związku z (brakiem) COVID-19

14-01-21 Promocja 0 comment

7 stycznia, występując na pierwszym wirtualnym briefingu Europejskiego Biura Światowej Organizacji Zdrowia na temat COVID-19 w 2021 roku, Hans Kluge, dyrektor regionalny, mówił o dialogu zainicjowanym przez organizację z prezydentem Turkmenistanu, a także ministrami zdrowia i spraw zagranicznych kraju, zgodnie z którym w sierpniu ubiegłego roku Turkmenistanowi zalecono przeprowadzenie wspólnych z WHO testów i wysłanie próbek do zbadania w zagranicznych laboratoriach. Hans Kluge oświadczył, że dotychczas Turkmenistan nie podjął żadnych konkretnych działań, aby doszło do wysłania pobranych testów na obecność koronawirusa do laboratoriów WHO za granicą.

Pomimo wzrostu liczby chorych z objawami koronawirusa oraz przypadków śmiertelnych, przywództwo Turkmenistanu nadal twierdzi, że w kraju nie występuje COVID-19. W lipcu 2020 roku władze zaczęły nakładać ograniczenia dotyczące, m.in. poruszania się po kraju, funkcjonowania bazarów, a także wprowadziły wymóg noszenia masek i zachowania dystansu. Obecnie państwo stosuje bezprecedensowe środki, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, która rzekomo w nim nie występuje . Według doniesień niezależnych mediów Turkmenistan nasila działania zapobiegające chorobom zakaźnym w placówkach edukacyjnych. Placówki oświatowe powinny przejść z jednozmianowego na dwuzmianowy i w razie potrzeby na trzyzmianowy tryb pracy. W szkołach z dużą liczbą uczniów, klasy powinny być podzielone, odległość między ławkami mają wynosić 2 metry przy współczynniku 5 metrów kwadratowych na każdego ucznia. Skrócono również czas trwania lekcji. W szkołach średnich lekcje będą o 10 minut krótsze, a w szkołach zawodowych i wyższych czas trwania  zostanie skrócony z 80 do 40 minut. Ponadto placówki edukacyjne powinny mieć kilka wejść i wyjść, w czasie przerw uczniowie, studenci i nauczyciele nie powinni opuszczać placówki edukacyjnej, wszelkie ruchy niezwiązane z procesem edukacji powinny być ograniczone, a rodzice i bliscy krewni uczniów nie powinni odwiedzać placówek edukacyjnych.  Turkmenistan przedłużył również  obowiązywanie zakazu wjazdu do kraju do 20 stycznia 2021 roku.

Źródło: Radio Azatlyk