UE wyśle ​​Czechom 180 mld, ale muszą oni załatwić sprawę konfliktu interesów premiera

07-09-21 Promocja 0 comment

Ministrowie finansów krajów Unii Europejskiej zatwierdzili dziś czeski Narodowy Plan Odbudowy. Postawili jednak warunek, iż należy rozwiązać konflikt interesów premiera Czech najpóźniej do końca bieżącego roku.

O zatwierdzeniu czeskiego Krajowego Planu Odbudowypoinformowała Rada UE. Czechy będą więc mogły już we wrześniu otrzymać pierwszą transzę z sumy 180 miliardów koron, która przypadły im w udziale w ramach nadzwyczajnego funduszu odbudowy UE. Łącznie Praga może w tym roku w ramach wstępnego finansowania projektów pozyskać nawet 13 proc. tej kwoty, resztę zaś w latach kolejnych.

W dniu dzisiejszym plan czeski, wraz z planem irlandzkim, znalazły się wśród 16 zatwierdzonych dotychczas strategii inwestycyjnych, na podstawie których kraje UE podzielą się większością środków z funduszu o łącznej kwocie w wysokości 750 mld EURO. Według UE Czechy spełniły wszystkie kryteria potrzebne do otrzymania zaliczki na projekty. Wśród kilkunastu warunków jest na przykład obowiązek przeznaczenia co najmniej 37 proc. środków na projekty przyjazne środowisku i jednej piątej na cyfryzację.

Jeśli jednak Czechy chcą odebrać całą sumę funduszu, muszą na zlecenie Komisji  Europejskiej skuteczniej zająć się kwestią ewentualnego konfliktu interesów swoich czołowych polityków. Chodzi oczywiście o sprawę tzw. “Bocianiego Gniazda” premiera Czech premiera Andreja Babiša.

Gospodarstwo “Bocianie Gniazdo” pierwotnie należało do holdingu Andreja BabišaAgrofert. W grudniu 2007 roku zostało przekształcone w spółkę akcyjną z akcjami na okaziciela, a następnie otrzymało dotację europejską w ramach programu dla małych i średnich firm, do której nie miałoby prawa w ramach Agrofertu. Akcje należały do ​​dzieci i partnerki premiera Babiša. Po kilku latach spółka wróciła do Agrofertu. W 2017 roku holding Babiš zainwestował w swoje fundusze powiernicze.

Premier od dawna twierdzi, że sprawa wokół “Bocianiego gniazda” jest celowo wyolbrzymiana.

Źródło: seznamzpravy.cz

Opracowania BIS – Biuletyn Informacyjny Studium