Ukraina pomoże Mołdawii w odzyskaniu Naddniestrza

12-06-18 Promocja 0 comment

Minister obrony Ukrainy Stepan Połtorak obiecał , że Kijów będzie pomagać w przywróceniu integralności terytorialnej Mołdawii. Szef resortu obrony powiedział o tym  11 czerwca w Odessie podczas spotkania ze swoim mołdawskim odpowiednikiem Eugenem Sturzą.

„Naddniestrze jest integralną częścią Mołdawii – oświadczył Minister Obrony Ukrainy. – Zrobimy wszystko, aby pomóc w przywróceniu integralności terytorialnej Mołdawii i wspieraniu jej w przyszłości.  Oba kraje mają wspólny kurs polityczny (obu krajów – red.) zmierzający do integracji europejskiej i euroatlantyckiej,  będziemy rozwijać nasze siły zbrojne zgodnie ze  standardami NATO”.

Z kolei Eugen Sturza zapewnił, że Ukraina zawsze może liczyć na poparcie Mołdawii.

„Mołdawia, jak nikt inny, rozumie, z czym musiała zmierzyć się  Ukraina i optuje za szybkim rozwiązanie kryzysu, zachowaniem suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy” – powiedział Sturza.

Dodajmy, że samozwańcza Naddniestrzańska Republika Mołdawska (NRM) ogłosiła niepodległość i wyszła spod jurysdykcji Kiszyniowa w 1990 roku. Władze Mołdawii podjęły bezskuteczną próbę zbrojnego ustanowienia władzy nad Tyraspolem. Zgodnie z porozumieniem z 1992 roku, na terytorium NRM został rozlokowany „kontyngent pokojowy” sił zbrojnych Rosji, który powstał na bazie 14. armii.

Źródło:  UNIAN

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium