Ukraina wpisała do Konstytucji  euroatlantycką integrację 

09-02-19 Promocja 0 comment

Rada Najwyższa wprowadziła do Konstytucji Ukrainy zapisy przesądzające o  dążeniu kraju do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO. Za przyjęciem nowelizacji ustawy zasadniczej 7 lutego opowiedziało się 334 posłów 450-osobowej izby.

„To jest nieodwracalność naszego europejskiego wyboru, to początek prawdziwej integracji europejskiej. Ukraina będzie członkiem UE i NATO” – oświadczył po głosowaniu przewodniczący Rady Najwyższej Andrij Parubij.

Rada  Najwyższa uzupełniła preambułę Konstytucji o słowa o  „europejskiej tożsamości narodu ukraińskiego i nieodwracalność europejskiego i euroatlantyckiego kursu Ukrainy”, a kolejne artykuły ustawy zasadniczej w słowa o tym, że do prerogatyw prezydenta, parlamentu oraz Rady Ministrów należy   realizacja polityki zmierzającej do osiągnięcia pełnego członkostwa Ukrainy w UE i NATO.

Według deputowanych, wpisanie do Konstytucji gwarancji prawnych dot. dążeń  Ukrainy do członkostwa w UE i NATO „zmobilizuje ukraińskie społeczeństwo i władze oraz będzie sprzyjało reformom mających na celu spełnienie kryteriów członkowskich”.

Źródło: Ukraińska Prawda

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium