Ukraiński ekspert o ostatniej szansie na zatrzymanie Nord Stream 2

27-11-19 Promocja 0 comment

Stany Zjednoczone wciąż mają w ręku instrument, który może opóźnić budowę gazociągu Nord Stream 2 o dwa lub trzy lata. Mówił o tym, powołując się na analizę amerykańskiej organizacji pozarządowej American Council, znany ukraiński ekspert ds. energetyki Mychajło Honczar. Analityk podkreślił jednak, że narzędzie musi zostać użyte szybko, czyli do Świąt Bożego Narodzenia, a zrobić to może prezydent Donald Trump lub amerykański Kongres.

Chodzi o ustawę o ochronie europejskiego bezpieczeństwa energetycznego, popieraną zarówno przez  Demokratów jak  Republikanów. Projekt ustawy zakłada wprowadzenie przez Stany Zjednoczone sankcji mających na celu przeciągnięcie ukończenia drugiej nitki Nord Stream. Sankcje mają uderzyć w zachodnie firmy uczestniczące w budowie gazociągu, zwłaszcza w spółkę Allseas, która dostarcza niezbędny dla realizacji projektu statek służący do instalowania rurociągów na dnie morza.

„Projekt ustawy jest gotowy od końca sierpnia, ale nie został jeszcze poddany pod głosowanie” – poinformował Honczar, dodając, że w razie przyjęcia przez Kongres ustawa zobowiąże administrację Donalda Trumpa do wprowadzenia sankcji.

Według eksperta, nowy projekt nie byłby konieczny, gdyby Trump zastosował się do ustawy obowiązującej od 2 sierpnia 2017 roku, wykazał wolę polityczną i podjął niezbędne kroki w celu objęcia sankcjami zachodnich podwykonawców pracujących przy budowie Nord Stream 2. Nie wszystko jednak zostało stracone.

Trump ma obecnie dobrą okazję, aby pokazać, że jest osobą, która nie tylko mówi, lecz działa, nie spełnia życzeń Putina, ale broni amerykańskich interesów. Nie chodzi tu tylko o pomoc Ukrainie, lecz także o interesy USA – uważa Honczar. – Trump obiecał przecież powstrzymać Nord Stream 2, a tymczasem budowa rurociągu znajduje się w końcowej fazie”.

Zdaniem analityka, jeżeli administracja amerykańskiego prezydenta nie wprowadzi sankcji, a rosyjski projekt zostanie ukończony, wygra Władimir Putin, Rosja oraz rosyjsko-europejska korupcja.

Źródło: UNIAN
Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium