Ukryta skala zagrożenia koronawirusem w Azji Środkowej

18-07-20 Promocja 0 comment

Systemy opieki zdrowotnej w Azji Środkowej, zwłaszcza w Kazachstanie i Kirgistanie, przeżywają  trudne chwilew związku z epidemią zapalenia płuc. Powszechnie przyjmuje się, że wzrost liczby chorych można przypisać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, ale władze nie bardzo chcą uznać ten związek. Lekarze pierwszej linii, przytłoczeni liczbą pacjentów,  bardziej przejmują się brakiem niezbędnych środków ochronnych, leków i kadr niż niechęcią władz.

Obywatele, działacze społeczni i dziennikarze są jednak zaniepokojeni faktem, że rządy krajów Azji Środkowej próbują ukrywać rzeczywistą sytuację, aby ratować swoją reputację.

10 lipca na posiedzeniu rady ministrów, minister zdrowia Kazachstanu Aleksiej Coj stwierdził, że od początku roku w kraju odnotowano około 98 500 przypadków zapalenia płuc, w tym w 1772 przypadkach doszło do ​​śmierci pacjenta. Ponad jedna trzecia ofiar śmiertelnych628 zmarła w czerwcu. Coj również oznajmił, że w tym roku zapadalność na zapalenie płuc była o 50 % wyższa niż w 2019.

Do dnia 16 lipca w Kazachstanie odnotowano ponad 63 500 przypadków zakażenia się koronawirusem, w tym 375 zgonów.

COVID-19 jest tylko jedną z wielu potencjalnych przyczyn zapalenia płuc, ale zrozumienie źródła epidemii pomaga systemom opieki zdrowotnej odpowiednio się przygotować i co nie mniej ważne, daje społeczeństwu lepsze zrozumienie stojącego przed nimi zagrożenia.

Ile przypadków zapalenia płuc jest związanych z koronawirusem pozostaje tajemnicą. Urzędnicy twierdzą, że pacjenci z zapaleniem płuc mieli negatywne wyniki testów na koronawirusa. Niemniej jednak sami urzędnicy przyznają, że wiele z tych negatywnych wyników w rzeczywistości mogło być błędnych.

Kirgistan, którego gospodarka jest znacznie słabsza niż gospodarka bogatego w ropę Kazachstanu, również boryka się z trudnościami.

Według danych na 16 lipca w kraju potwierdzono prawie 12 500 przypadków COVID-19, w tym 167 zgonów. Ale, podobnie jak w Kazachstanie, liczby dotyczące zapalenia płuc są większe i bardziej niepokojące.

Według Ministerstwa Zdrowia Kirgistanu w okresie styczeń – czerwiec na zapalenie płuc zmarło 277 osób. Jednak w pierwszej połowie lipca sytuacja znacznie się pogorszyła. W tym okresie z powodu tej choroby zmarło co najmniej 335 osób.

Ministerstwo Zdrowia nadal powstrzymuje się od łączenia statystyk związanych z zapaleniem płuc z statystykami dotyczącymi koronawirusa, chociaż twierdzi, że taka możliwość jest rozważana.

Dastan Bekeszew, poseł do parlamentu, powiedział, że jego zdaniem ​​niechęć łączenia statystyk wynika z obaw rządu przed koniecznością wypłacania pracownikom medycznym dużych kwot odszkodowania za COVID-19.

Źródło: EurasiaNet

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium