USA domagają się konfiskaty nieruchomości ukraińskiego oligarchy Ihora Kołomosjkiego

08-08-20 Promocja 0 comment

Amerykański Departament Sprawiedliwości wszczął postępowanie przeciwko ukraińskiemu oligarsze Ihorowi Kołomojskiemu, oskarżając go o „kradzież miliardów z banku, którego kiedyś był właścicielem” i pranie ich w Stanach Zjednoczonych.

Na stronie departamentu czytamy, że resort domaga się konfiskaty dwóch nieruchomości nabytych za fundusze, nielegalnie przywłaszczone przez PrivatBank na Ukrainie. Są to obiekty o łącznej wartości 70 mln USD

Według „The Washigton Post”, w pozwie cywilnym dotyczącym  konfiskaty komercyjnych nieruchomości w Kentucky i Teksasie, Departament Sprawiedliwości poinformował, że Ihor Kołomojski i jego partner biznesowy Hennadiy Bogolubow „ukradli z „PrivatBanku” tak dużo pieniędzy, iż Narodowy Bank Ukrainy był zmuszony wydzielić  5,5 mld USD pomocy, „aby zapobiec kryzysowi gospodarczemu w całym kraju”.

Ihor Kołomojski zaprzecza tym informacjom i  twierdzi, że pieniądze, o których mowa, należą do niego.

Przypomnijmy, że na początku 2020 roku dowiedzieliśmy się, że nazwisko Kołomojskiego figuruje w amerykańskim śledztwie dot. prania setek milionów dolarów poprzez sektor  nieruchomości.

Źródło: Ukraińska Prawda, Zwierciadło Tygodnia

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium