Uszakow: Nadszedł czas, aby Łotwa pomyślała o stosunkach z Rosją po zakończeniu sankcji

21-05-19 Promocja 0 comment

Łotwa musi już pomyśleć o tym, jak budować stosunki z Rosją, kiedy skończy się „koszmar wzajemnych sankcji”, powiedział Nił Uszakow, szef partii „Zgoda”, który został usunięty ze stanowiska mera Rygi. Uszakow obecnie kandyduje do Parlamentu Europejskiego pierwszego miejsca  na liście „Zgody”,  najprawdopodobniej zostanie wybrany.

„Chciałbym doczekać końca tego całego koszmaru wzajemnych sankcji. Jak realistyczne jest oczekiwanie, że wydarzy się to w najbliższej przyszłości? Poczekamy i zobaczymy” – powiedział Uszakow w wywiadzie dla agencji LETA.

„Jeśli mówimy o budowaniu relacji z Rosją… Na przykład, w Radzie Miejskiej Rygi na posiedzeniu komisji toczy się ożywiona dyskusja na temat tego,  że wiceprezydent Rygi Wadim Barannik („Zgoda”) nie może udać się na konferencję do Moskwy, a jednocześnie czytamy w wiadomościach, że w konferencji uczestniczył premier Szwecji”.

„Moim zdaniem, musimy wyciągnąć wnioski z tego jak zachowują się  Niemcy. Z jednej strony mają zdecydowane stanowisko  w wielu  kwestiach, z drugiej nie przeszkadza im to we współpracy samorządów. Musimy zrozumieć, że prędzej czy później nadejdzie czas, kiedy skończą się wzajemne sankcje, więc trzeba myśleć o tym, jak wtedy zbudujemy relacje” – powiedział polityk.

Nił Uszakow przedstawił też kilka założeń swojej pracy w Parlamencie Europejskim.

„Mamy teraz dość restrykcyjne ograniczenia dotyczące budżetów państw członkowskich UE, na przykład deficytu budżetowego. Konieczne jest wprowadzenie tych samych kryteriów dla świadczeń, emerytur i płac minimalnych” – powiedział polityk.

„Nie mówię o wyrównaniu, ponieważ jest to niemożliwe. Nie jest tak, że płace minimalne w Wielkiej Brytanii, Luksemburgu i na Łotwie powinny być takie same. Parametry będą proporcjonalne do tego, jakie są zarobki w danym kraju” – wyjaśnił Uszakow.

Zapytany, co można zrobić, aby wzmocnić UE, Uszakow odpowiedział, że „UE powinna być silniejsza i bardziej zintegrowana. Jednym z głównych zagrożeń jest słaba Unia Europejska dwóch prędkości. UE dwóch prędkości oznacza,  że mamy kraje pierwszej i  drugiej kategorii, takie jak Europa Wschodnia i kraje bałtyckie” – stwierdził były mer Rygi.

W ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego partia „Zgoda” zdobyła jedno miejsce. Z jej listy wybrano Andrieja Mamykina, który obecnie współpracuje z prokremlowskim Związkiem Rosyjskim Łotwy.

Uszakow ma nadzieję, że tym razem „Zgoda” otrzyma co najmniej dwa mandaty z ośmiu (tylu europarlamentarzystów wybiera się na Łotwie). „Po wyborach w 2014 roku miały miejsce znaczące zmiany. „Zgoda” stała się pełnoprawnym członkiem Europejskiej Partii Socjalistycznej. Bierzemy aktywny udział w wielu procesach politycznych, szczególnie ściśle współpracujemy z kolegami z krajów skandynawskich, Niemiec, Litwy i Estonii. Naszym celem jest zdobycie co najmniej dwóch mandatów” – stwierdził polityk.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium