Uzbecy chcą ukarania rosyjskiego szefa , który nazwał podwładnych „stadem baranów”

23-11-19 Promocja 0 comment

Uzbecka partia  Adolat domaga się, aby rosyjskie władze przeprowadziły śledztwo w sprawie wideo nagranego pod koniec października br., na którym rosyjski szef(energetyk Iwan Szylow ) ubliża pracownikom z Uzbekistanu, nazywając ich „stadem baranów”. Do incydentu doszło w  miejscu  wydobycia gazu Dżarkuduk (obwód kaszkadariński, Uzbekistan).  

Wg. uzbeckich polityków takie zachowanie rosyjskiego kierownika „godzi w godność człowieka” oraz łamie Konstytucję Uzbekistanu, należy zatem przeprowadzić dochodzenie i określić stopień odpowiedzialności zarówno administracyjnej, jak i karnej  osoby, która nadużyła swojej pozycji służbowej. 

Pracownicy (anonimowo, ażeby nie utracić pracy) przyznają,  że zgodzili się udostępnić nagranie dziennikarzom, po tym, jak zarząd  rosyjskiej spółki odmówił rozpatrzenia ich skargi. Dodają , że praktyka publicznego ubliżania i zwalniania z pracy na niewielkie błędy tych, którzy nie włada językiem rosyjskim, jest bardzo powszechna. 

Przedstawiciele rosyjskiej spółki Łukoil w Taszkencie  potwierdzili, że wiedzieli o istnieniu wideo, starali się uzyskać od pracowników obietnicę, że nie trafi ono do sieci społecznościowych

Przypomnijmy, że Łukoil jest drugą co do wielkości po Gazpromie rosyjską spółkąenergetyczną, a  zarazem głównym inwestorem w sektor energetyczny Uzbekistanu, kraju, który sama firma określa jako jeden z kluczowych regionów ”  jej działalności. 

Źródło: https://rus.azattyk.org/a/uzbek-party-wants-lukoil-manager-punished-for-calling-workers-sheep/30275282.html

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium