Uzbekistan: były dyplomata, obecny zdrajca

19-06-21 Promocja 0 comment

Grupa Robocza ONZ ds. Arbitralnych Zatrzymań wezwała władze Uzbekistanu do natychmiastowego uwolnienia byłego dyplomaty Kadyra Jusupowa, skazanego za zdradę stanu.

Po rozważeniu argumentów prawnych z obu stron, grupa robocza stwierdziła, że Kadyr Jusupow został bezpodstawnie zatrzymany przez rząd uzbecki z naruszeniem artykułów 3, 8, 9, 10, 11 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, jak również art. 2 ust. 3, 9 i 14 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych. ONZ wzywa rząd Uzbekistanu do natychmiastowego uwolnienia Kadyra Jusupowa i wypłacenia mu odszkodowania, zwłaszcza w kontekście pandemii COVID-19 oraz jego złego stanu fizycznego i psychicznego.

Podobny apel do władz uzbeckich wystosowało równieższeść międzynarodowych organizacji praw człowieka, w tym Stowarzyszenie na rzecz Praw Człowieka w Azji Środkowej (AHRCA). Na jego stronie internetowej można przeczytać, że były dyplomata, który od grudnia 2018 roku przebywa w więzieniu, cierpi na poważne choroby serca i choroby psychiczne. Jest przetrzymywany w warunkach zagrażających jego życiu i zdrowiu. W kwietniu ubiegłego roku, po skargach na niemożliwość przestrzegania postu, Jusupow został wysłany na dwa tygodnie do izolatki.

Kadyr Jusupow pracował w ambasadach Uzbekistanu w Austrii, Wielkiej Brytanii i na Bliskim Wschodzie oraz w stałej misji przy ONZ i OBWE. W latach 2002-2005 kierował służbą prasową MSZ. W 2009 roku Jusupow w związku z zakończeniem służby dyplomatycznej wrócił z Wiednia do Taszkentu i odszedł z uzbeckiego MSZ.

W grudniu 2018 roku były dyplomata wypadł na tory na stacji metra w Taszkencie, doznając urazu głowy. W szpitalu był przesłuchiwany przez funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa, którym rzekomo przyznał się do bycia zachodnim szpiegiem. Krewni Jusupowa twierdzą, że składając te zeznania był niepoczytalny z powodu  zaostrzenia się choroby psychicznej, którą zdiagnozowano u niego w latach 90. Były dyplomata został oskarżony o zdradę stanu i domówiono mu prawa do własnego adwokata. Według obrońców praw człowieka Jusupow  był torturowany, grożono jego żonie i dzieciom. W styczniu 2020 r. Sąd Wojskowy Uzbekistanu uznał byłego pracownika MSZ winnym zdrady stanu, skazując Go na pięć lat i sześć miesięcy więzienia.

Źródło: Fergana News