Uzbekistan i Turkmenistan – epidemia koronawirusa

02-04-20 Promocja 0 comment

20 mln USD na walkę z koronawirusem w Uzbekistanie od Aliszera Usmanowa:

Rosyjski oligarcha Aliszer Usmanow, który w związku z pandemią COVID-19 postanowił odizolować się w swoim mieście rodzinnym czyli Taszkiencie, ofiarował 20 milionów dolarów na walkę z koronawirusem w Uzbekistanie.
Pieniądze przekazane Fundacji „Miłosierdzie i Zdrowie”, mają być przeznaczone na wyposażenie szpitala chorób zakaźnych w obwodzie taszkenckim w nowy sprzęt medyczny. Powstający szpital dla osób zakażonych koronawirusem będzie przeznaczony dla 10 tysięcy pacjentów. Otwarcie placówki jest planowane na trzecią dekadę kwietnia.
Aliszer Usmanow zdecydował się na samoizolację w swoim kraju ojczystym ponieważ należy do grupy ryzyka. Oligarcha powiedział, że pandemia koronawirusa wpływa na biznes i całą światową gospodarkę, a przedsiębiorcy prócz swoich aktywów mają również zobowiązania.
Aliszer Usmanow jest założycielem i głównym udziałowcem USM Holdings. Według rosyjskiego Forbesa majątek Usmanowa wynosi 12,5 miliarda dolarów. Zajmuje on dziesiąte miejsce w rankingu najbogatszych biznesmenów Federacji Rosyjskiej.
Zgodnie z najnowszymi danymi opublikowanymi przez Ministerstwo Zdrowia w Uzbekistanie wykryto 172 przypadki zarażenia koronawirusem. 8 osób wyzdrowiało i dwie zmarły.
Źródło: Fregana News

Turkmenistan nie przyznaje się, ale walczy z koronawirusem:

Od 1 kwietnia w Aszchabadzie zamykane są sklepy i przedsiębiorstwa usługowe. W ostatnich dniach zostały zamknięte prywatne piekarnie. Dziennikarzom nie udało się wyjaśnić na jak długo zostały wprowadzone obostrzenia.
W kraju masowo mierzą temperaturę obywatelom. Punkty kontrolne znajdują się przy głównych drogach i wjazdach do miast. Obecnie szczególną uwagę patrolujący drogi policjanci zwracają na podróżnych z welijatu maryjskiego (południowo-wschodnia cześć Turkmenistanu). Powodu nie podano.
Do 6 kwietnia zostały przedłożone wiosenne ferie w szkołach, a w budynkach szkolnych zarządzono dezynfekcję pomieszczeń. W stolicy odwołano koncerty zaplanowane na kwiecień.
Wraz z zaostrzeniem środków przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa, w kraju pojawił się problem z deficytem żywności. Sklepy państwowe w Aszchabadzie nałożyły ograniczenia na bezgotówkową opłatę produktów. Jednocześnie władze próbują tłumić panikę i walczyć z kolejkami w sklepach spożywczych. Informacje dotyczące deficytu żywności i koronawirusu są tematami tabu. Dziennikarze donoszą, że rozmawianie na ulicy o koronawirusie może zakończyć się aresztem.
Władze Turkmenistanu nadal ukrywają sytuację związaną z pandemią COVID-19 . Prócz oświadczenia turkmeńskiego MSZ z 5 marca, nie było żadnych oficjalnych komentarzy ze strony władz co do sytuacji z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Turkmenistanie.
Źródło: Radio Azatlyk
Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studiu