Uzbekistan: Łukoil zmniejsza wydobycie gazu

06-06-20 Promocja 0 comment

W tym roku ilość gazu ziemnego wydobywanego przez rosyjską firmę Łukoil w Uzbekistanie zostanie zmniejszona o połowę – do 7 miliardów metrów sześciennych. Powodem jest gwałtowny spadek popytu na surowiec w Chinach.

Według raportu firmy, Łukoil zaczął redukować wydobycie gazu w Uzbekistanie od lutego, wykorzystując około 40% swoich mocy produkcyjnych. Za pierwsze trzy miesiące bieżącego roku rosyjski koncern wydobył 2,8 miliarda metrów sześciennych surowca. Dla porównania w tym samym okresie ubiegłego roku, podobnie jak w czwartym kwartale 2019 r., w Uzbekistanie wydobyto 3,8 miliarda metrów sześciennych gazu.

Wiceprezes Łukoil ds. rozwoju korporacyjnego i inwestycji, Paweł Żdanow, potwierdził, że przy utrzymaniu obecnego poziomu wydobycia gazu w Uzbekistanie do końca roku całkowity wolumen wyniesie 7 miliardów metrów sześciennych. Ma jednak nadzieję, że scenariusz pesymistyczny nie zostanie zrealizowany, a wydobycie i sprzedaż gazu się zwiększą. Żdanow również powiedział, że z 9,9 miliardów dolarów zainwestowanych w uzbeckie projekty około 8 miliardów już się firmie zwróciło.

Łukoil działa w Uzbekistanie od 2004 r. W ubiegłym roku koncern wydobył ponad 14 miliardów metrów sześciennych gazu, z czego większość została sprzedana za granicę, głównie do Chin. Do 2020 r. planowane było zwiększenie mocy produkcyjnych do 16 miliardów metrów sześciennych.

W 2019 roku Uzbekistan wyeksportował około 13,5 miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego, czyli o 9,4% mniej niż w roku poprzednim. Największym odbiorcą surowca była Rosja, która po raz pierwszy od kilku lat wyprzedziła Chiny w zakupie uzbeckiego gazu.

Według Państwowego Komitetu Statystycznego Uzbekistanu w ubiegłym roku w kraju wydobyto 59,5 miliarda metrów sześciennych błękitnego paliwa. Eksport surowców przyniósł budżetowi państwa 2,2 miliarda dolarów. Do 2025 r. władze uzbeckie planują całkowicie zrezygnować z eksportu gazu za granicę i przetwarzać wydobyty surowiec w kraju.

Źródło: Fergana News

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium