Uzbekistan: “Męczennica” Gulnara Karimowa

17-01-17 Promocja 0 comment

uzbekistan-487114_640Szwajcarski prawnik Gulnary Karimowej – córki pierwszego prezydenta Uzbekistanu Isloma Karimowa ujawnił miejsce pobytu swojej klientki, o której losach w ostatnich miesiącach dochodziły sprzeczne informacje. Poinformował on, że w chwili obecnej Karimowa znajduje się w Taszkencie (stolica Uzbekistanu), stwierdzono to  dzięki prowadzonemu przez Szwajcarię dochodzeniu  w sprawie o korupcję.

Prawnik opowiedział,  że poproszono go o opuszczenie sali, na czas składania przed  Gulnarę zeznań, co odbywało się w obecności prokuratora ze Szwajcarii oraz czterech prawników uzbeckich. Karimowa odmówiła jednak odpowiedzi na pytania do momentu przedstawienia jej  dokumentów dotyczących sprawy.

Adwokat Karimowej podkreślił, że w ojczyźnie nie jest ona przedmiotem jakiegokolwiek śledztwa, ale jak zauważył, warunki  w jakich jest przetrzymywana jego klientka są nie do przyjęcia: ma ona zakaz kontaktu z ludźmi z zewnątrz, nawet z własnymi dziećmi. Adwokat oznajmił, że zgłosi  w międzynarodowych organizacjach zajmujących się  obroną praw człowieka  prośbą o ingerencję w sprawę córki byłego prezydenta.

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium