Uzbekistan: nie ma zgody na brody

10-06-21 Promocja 0 comment

Policja w uzbeckim mieście Angren zmusiła dziesiątki praktykujących muzułmanów do zgolenia bród. Ta praktyka, często stosowana w kraju, jest od lat krytykowana przez lokalne i międzynarodowe organizacje działające na rzecz praw człowieka.

„Policja ostrzegła nas, że jeśli odmówimy ogolenia się , zrobią to siłą. Sfotografowali nas przed i po” – powiedział jeden z mężczyzn, dodając, że kampania przeciwko brodom trwała kilka dni.

Tych, którzy próbowali odmówić, ostrzeżono, że zostaną oskarżeni o nieposłuszeństwo. Policja odmówiła komentarzy.

W ostatnich latach często pojawiają się doniesienia, że ​​policja w Uzbekistanie „namierza” mężczyzn z długimi brodami. Urzędnicy przedstawiają tę kampanię jako próbę walki z radykalnym islamem.

W zeszłym miesiącu w Internecie krążyło nagranie wideo, na którym funkcjonariusz policji w mieście Namangan instruuje swoich podwładnych, aby wynajdywali mężczyzn z brodą i zmuszali ich do golenia, dokumentując ten proces  na fotografiach.

Władze zaprzeczyły tym doniesieniom, twierdząc, że w niektórych przypadkach obywatelom proponowano zgolenie brody w celu dopasowania ich wyglądu do zdjęć w dokumentach tożsamości.

Abdurachman Taszanow, przewodniczący organizacji praw człowieka Ezgulik z siedzibą w Taszkencie, powiedział, że jego organizacja zanotowała wiele przypadków zmuszania przez policję praktykujących muzułmanów do golenia brody.

Dwa lata temu Szuchrat Ganijew, ówczesny szef obwodu fergańskiego, odmówił udzielenia pożyczki miejscowemu rolnikowi tylko dlatego, że miał niekonwencjonalną brodę. W 2016 roku kibicom z brodą zabroniono wstępu na stadion w Bucharze, policja kazała im ogolić się przed meczem.

Departament Stanu USA w raporcie opublikowanym w czerwcu stwierdził, że Uzbekistan nadal ogranicza wolność religijną, zmuszając muzułmanów do golenia bród  oraz zakazując kobietom  noszenia hidżabów w szkołach i biurach.

Źródło: Radio Azattyq

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium