Uzbekistan przygotowuje się do budowy elektrowni jądrowej

13-10-18 Promocja 0 comment

W Taszkencie odbywa się  wspólne posiedzenie  uzbeckich i rosyjskich (przedstawiciele ROSATOM) specjalistów od energetyki atomowej. Tematem są  przygotowania Uzbekistanu do budowy elektrowni jądrowej, porozumienie w tej sprawie rządy obu państw zawarły  we wrześniu br. Zgodnie z planami , uzbecka elektrownia będzie składać się z 2 bloków energetycznych na bazie reaktorów, pokolenia III+VVER-1200. Wg informacji  przekazanej wcześniej przez prezydenta Uzbekistanu, start elektrowni zaplanowano wstępnie na  2028 r.

Ażeby zdążyć na czas, strona uzbecka, jako zleceniodawca,  będzie musiała  wykonać dużo pracy: przede wszystkim wprowadzić do obecnie obowiązującego ustawodawstwa  normy dotyczące energetyki  jądrowej, a także przeprowadzić badania geologiczne , klimatyczne ect. Najprawdopodobniej w pierwsza  w Uzbekistanie elektrownia jądrowa  powstanie w pobliżu jeziora Tudakul.

Przypomnijmy, że na 19 października br. zaplanowana jest  oficjalna wizyta prezydenta  Putina w Uzbekistanie . Eksperci nie wykluczają, że w jej trakcie zostanie podpisany ostateczny kontrakt na budowę elektrowni.

Źródła: podrobno.uz sputniknews-uz.com fontanka.ru molbulak.ru
Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium