Uzbekistan: sprzeczne informacje o śmierci prezydenta Karimowa

02-09-16 Promocja 0 comment

Fot. flickr.com
Fot. flickr.com

Uzbeckie władze 2 września wieczorem zdementowały, potwierdzoną wcześniej informację o śmierci Isłama Karimowa.  „Prezydent Uzbekistanu znajduje się w stanie krytycznym” brzmi opublikowany w lokalnych mediach  oficjalny komunikat, w którym czytamy: “Z olbrzymim bólem , informujemy, że stan naszego prezydenta drastycznie pogorszył się  w ciągu ostatnich 24h”, -. W komunikacie potwierdzono, że Karimow dostał wylewu krwi do mózgu.
2 września agencja Reuters, powołując się na  3 źródła z kręgów  dyplomatycznych, podała informacje o zgodnie uzbeckiego  prezydenta, dodając, że przywódca Kazachstanu Nursułtan  Nazarbajew przerywa swoją oficjalną wizytę w ChRL, gdzie ma uczestniczyć na szczycie G20 – by  udać do Uzbekistanu.

Z kolei oficjalne czynniki w Moskwie poinformowały, że śmierć uzbeckiego lidera nie została potwierdzona przez Taszkient (stolica Uzbekistanu). Wcześniej rzecznik prasowy  prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Peskov zaprzeczył jakoby Isłama  Karimowa przewieziono na leczenie do  rosyjskiej stolicy .
Przypomnijmy, że już 39 sierpnia agencja prasowa Fergana News podała wiadomość o śmierci  prezydenta Uzbekistanu oraz przygotowaniach do pogrzebu w Samarkandzie ( rodzinnym mieście  Karimowa).
Wszystkie uroczystości związane z obchodami 25-lecia niepodległości państwa, w których zawsze uczestniczył Isłam Karimow zostały odwołane.

Źródło:  classic.newsru.com
Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium